کانسپت چیست و چه کاربردی در تبلیغات دارد ؟

کانسپت چیست و چه کاربردی در تبلیغات دارد ؟

مفهوم کانسپت

هر کمپین تبلیغاتی و یا طرح بازاریابی و برندینگ نیازمند ایجاد یک مفهوم موثر به عنوان هسته اصلی می باشد تا کلیه طراحی ها ، پیام ها و رسانه ها حول محور آن شکل گیرد. رسیدن به مفهوم اصلی و کلیدی و البته خاص و تاثیر گذار کار ساده ای نیست و نیازمند تحقیق ، ایده پردازی ، جلسات متعدد طوفان ذهنی و بررسی و تحلیلی رقبا و بازار است.

به جرات می توان گفت که این مفهوم (کانسپت) است که هویت یک برند را شکل می دهد و آنرا در ذهن مخاطبان ثبت و تقویت می کند.
یک آژانس تبلیغاتی می بایست بخش ویژه و برنامه ها و سیاست های کاملا مشخصی در این زمینه برای مشتریانش داشته باشد تا بتواند ادعای متمایز نشان دادن آنان در جامعه به اثبات برساند.

تفاوت بین ایده و کانسپت

difference-between-an-idea-and-a-concept_pictofigo_-_ideaکانسپت ها از این نظر که تفکراتی حاصل از ادراک ما هستند تشابه زیادی با ایده ها دارند، با این تفاوت که کانسپت ها دارای یک ویژگی خاص خود هستند و آن این است که این تفکرات، معطوف به راه های گرد آوری چند عنصر و ویژگی، در یک کل هستند. در تبلیغات نیز کانسپت تعیین کننده چگونگی تأثیر گذاری جنبه های مختلف نیازمندیهای بنا بر طراحی و ساخت آن از طریق اجتماع در یک اندیشه خاص است و در واقع کانسپت نتیجه تلاش متمرکز و خلاقانه در یکپارچه کردن عناصری به ظاهر نامتشابه می باشد.

به نوعی می توان گفت ایده ها مانند سربازان یک لشکر هستند که به کمک کانسپت می آیند تا به طرح کانسپت پر و بال دهند و باعث رشد آن شوند. ایده ها بعد از کانسپت شکل میگیرند.

تفاوت بارز ایده و کانسپت در این است که ایده به طرحی نو، و بوجود آوردن طرحی مبتکرانه و نو میگویند که به طورکلی برداشتی سطحی از صرفا جسم کار گفته میشود، در صورتی که کانسپت یعنی اینکه بتونیم روح یک مقصود را در طراحی پیاده کنیم.یعنی ناظر با دیدن طرح ، توسط ناخودآگاه خود هدفی را که طراح خواسته در آن بگنجاند رو درک کند.

بعنوان مثالی مفهومی، ایده یک جنین در شکم یک مادر است و به دنیا آمدن این جنین کانسپت گفته می شود و بعبارتی ایده تفکری ایست که باعث خلق کانسپت می شود یعنی به نوعی کانسپت موجودی زاده شده از ایده است.

بکارگیری کانسپت مناسب در تبلیغات

485db9345468023661c2900be85d5b0bیکی از خصوصیت‌های کمپین معرفی، تعدد المان‌های آن است. در یک قاب قرار دادن پک‌ شات (نمای کاملی از محصول)، شعار، متن‌ها و خلق روایتِ تصویریِ به یادماندنی، در عین حال اجتناب از پرگویی، نیاز به کانسپتی مانند آجرهای خانه‌سازی لِگو دارد، یعنی بتوان، با المان‌هایی که هویت یکسان اما فرم‌ها و رنگ‌های متفاوتی دارند، سازهایی بنا کرد که یکدست و یکپارچه باشد.

یکی از جاذبه های هر طرح و کمپین تبلیغاتی، نوآوری و بکارگیری ایده ای نو خلاقانه در طراحی تبلیغ بوده و این موضوع بویژه برای کمپین های گسترده تری که معمولا با هزینه بیشتری همراه بوده و تعداد مخاطب بیشتری را هدف می گیرند، به مراتب حائز اهمیت بیشتری دارد.

در واقع، یکی از عوامل متمایز ساختن هر طرح و کانسپت تبلیغاتی، بکارگیری المان ها و عناصری جدید به شیوه ای خلاقانه و بدیع است که باعث می شود در این دنیای پر از هیاهوی تبلیغاتی، توجه مخاطب را به خود جلب نموده و حداکثر تاثیر ممکن را بر وی بگذارد.

نمونه از تحلیل کانسپت یک آگهی

f1در این آگهی گوجه های دفرمه شده که نتیجه کشاورزی ارگانیک است، نه به عنوان یک ایراد، که به عنوان یک شاهکار هنری مطرح شده است، ما هنگام خرید میوه ها و مخصوصا گوجه فرنگی، آنهایی را که گرد و تپل هستند دست چین می کنیم چون تصورمان این است که میوه هایی که شکلهای نا متعارف دارند (مثل همینها که در آگهی آمده اند) ناقص و آفت زده اند، بنابراین آنها را خریداری نمی کنیم، اما این آگهی سعی دارد این باور عمومی را تغییر دهد و برای این کار، روش خلاقانه ای بکار برده است؛ فرمهای عجیب و غریب گوجه فرنگی ها را به مجسمه های مدرن و امروزی تشبیه کرده که انگار توسط مجسمه سازی مجرب، طراحی و تراشیده شده اند و این هنرمند بزرگ، خود طبیعت است.

این آگهی در واقع با تغییر نگرش مخاطب، تهدید را به فرصت و ضعف را به قوت تبدیل می کند. یعنی شکل و ظاهر نازیبای محصول که تا حالا مخاطب را فراری می داده، تبدیل می شود به یک امتیاز! چون این شکل ظاهری نتیجۀ یک سبکِ تولیدِ سالم است؛ تولید سنتی و ارگانیک. این آگهی به ما یادآوری می کند که این ظاهری که ما تا امروز زشت می دانستیم، نشان دهنده یک روش سنتی تولید محصولات کشاورزی است که از کود شیمیایی عاری است و بدون استفاده از سیستم گلخانه انجام می می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.