پشت‌ پرده بیلبوردهای تبلیغاتی تهران چیست ؟

پشت‌ پرده بیلبوردهای تبلیغاتی تهران چیست ؟

پشت‌ پرده شعارهای جذاب بیلبوردهای تبلیغاتی تهران یا نقش‌ بستن شاهکارهای هنری هنرمندان بزرگ دنیا روی آنها یا حتی تبلیغات تجاری که اصولا باید برای شهر درآمدزایی کنند نیازمند شفافیت بیشتر است .
به گزارش مجله محیطی ، محمد مهدی تندگویان ، عضو شورای شهر تهران با کمک کارشناسان کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران سامانه‌ای برای ساماندهی تبلیغات محیطی طراحی کرده است که سازمان زیباسازی شهر تهران که مسئول تبلیغات شهر است هم با اجرای آن موافقت کرده ، اما این اقدام هنوز اجرایی نشده است به طوری که تندگویان معتقد است پشت این ماجرا موضوعی سیاسی یا اقتصادی وجود دارد .
این عضو شورا پس از بارها تذکر دادن درباره اجرایی‌نشدن سامانه ساماندهی تبلیغات محیطی اینبار از شهردار تهران سوال کرده است ، اما بعد از گذشت بیش از سه ماه همچنان پاسخی به این سوال داده نشده است .
گفتنی است ، تابلوهای تبلیغاتی شهر تهران در چند‌ سال گذشته خالی از تبلیغات تجاری شده ‌است و بیشتر اوقات سازمان‌های فرهنگی شهرداری در حال شعار دادن روی آنها هستند.
بر اساس این گزارش ، آخرین تبلیغات فرهنگی – اجتماعی شهرداری که حسابی بحث‌ برانگیز شد ، تبلیغاتی بود که با عنوان « شهروند کوشا » در سطح شهر اجرا شد . این تبلیغ‌ها با رویکرد گریز از تنبلی به فرهنگ کار می‌پرداخت اما همین موضوع مورد انتقاد فعالان حقوق کارگران قرار گرفت .
بدر زمانه‌ای که کشور با مشکل کمبود شغل مواجه است ، اجرای تبلیغاتی که مسئولیت بیکاری را بر گردن افراد جامعه قرار می‌دهد ، نادیده‌ گرفتن واقعیت‌های جامعه است . بر این ها باید اجرای طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» را هم افزود که امسال برای دومین‌بار درحال اجراست و موافقان و مخالفان خود را دارد ، اما هزینه این تبلیغات از کجا تأمین می‌شود ؟
شهرداری تهران به‌ صورت سالانه بیلبوردهای تبلیغاتی را به پیمانکاران مشخصی اجاره می‌دهد و فقط ٢٠ روز از ‌سال می‌تواند از تابلوها با موضوع فرهنگی و اجتماعی استفاده کند و برای بقیه روزهای‌ سال باید پول پرداخت کند . یکی از پرسش‌های شورای شهر هم همین است : « آیا شهرداری برای خالی نبودن تابلوهای تبلیغاتی آنها را با شعارهای فرهنگی و اجتماعی پر می‌کند و هزینه آن را به پیمانکاران پرداخت می‌کند ؟ »
این‌ موارد تنها جنبه‌های تاریک بیلبوردهای شهر تهران نیست . به گفته رئیس وقت سازمان زیباسازی شهر تهران ، شهرداری‌ در سال ٩٣ ، حدود ٨٠‌ میلیارد تومان از تابلوهای تبلیغاتی درآمد داشته است ، با این حال همچنان روند واگذاری این تابلوها به پیمانکاران شفاف نیست و حتی شورای شهر تهران هم از این روند اطلاع دقیقی ندارد .
به اعتقاد برخی اعضای شورای شهر تهران ، درآمد هنگفتی که از بیلبوردها به دست می‌آید می تواند زمینه ایجاد رانت‌ را فراهم کند ، چنانکه در روزهای ابتدایی شورای چهارم علت رأی یکی از اعضای شورا برخلاف رأی تشکیلاتی‌اش ، قرارداد برادرانش در پیمانکاری تابلوهای تبلیغاتی در شهرداری اعلام شد .
از این رو شورای شهر تهران و به‌ ویژه محمد مهدی تندگویان خواستار شفاف‌شدن روند واگذاری تابلوهای تبلیغاتی شهر شدند. بنابراین تندگویان طرحی آماده کرده است که براساس آن تابلوهای تبلیغاتی دارای کدپروژه می‌شوند و از روی کد آنها می‌توان « شرکت نصب‌کننده تبلیغ ، مدت زمان تبلیغ و جزییات قرارداد و مجوزها » را پیگیری کرد .
لازم به ذکر است ، این سامانه آماده است و حتی به تأیید سازمان زیباسازی هم رسیده اما این سازمان از اجرای آن سرباز می‌زند . علت امتناع سازمان زیباسازی از اجرای این سامانه مشخص نیست ، اما تندگویان حتم دارد که در اجرا نشدن این طرح ، عمدی در کار است .
این عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در توضیح این بی‌توجهی شهرداری به ساماندهی تبلیغات محیطی ، اظهار داشت : قطعا موضوعی پشت پرده تبلیغات شهری وجود دارد که شهرداری به هیچ‌ وجه حاضر به شفاف شدن آن نیست .
تندگویان افزود : شورای شهر تهران به‌دنبال قراردادها و افرادی که با شهرداری قرارداد می‌بندند نیست و شورا با اینکه تابلوها به برخی افراد واگذار شوند مخالفتی ندارد .
این عضو شورای شهر بیان کرد : من معتقدم آنچه درباره پشت‌پرده تابلوهای تبلیغاتی گفته می‌شود ، نکته‌های مثبتی ندارد و همین موضوع شورای شهر را برای پیگیری اینکه چرا شهرداری نمی‌خواهد روند تبلیغات شهر شفاف شود ، کنجکاوتر می‌کند . برای شفاف‌شدن روند واگذاری تابلوهای تبلیغاتی ، تلاش این عضو شورای شهر به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است و شهرداری اگر فقط یک‌سال دیگر در برابر این فشار شورا تاب بیاورد ، احتمالا در دور بعدی مثل بسیاری دیگر از موضوعات شهری این موضوع هم به فراموشی سپرده خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.