لوله غیر استاندراد جان می گیرد …!

لوله غیر استاندراد جان می گیرد …!

همزمان با شروع سرمای پاییزی ، مردم در بسیاری از مناطق کشوراقدام به نصب و راه اندازی سیستم گرمایشی در منازل و محل کار زده اند،یکی این سیستم های گرمایشی که در کشورما رایج تر است نصب بخاری است و اگر بدرستی نصب نشود خطرات جبران ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت با شروع فصل سرما، تعداد حوادثی که مرتبط با استفاده از وسایل گرمایشی در اماکن مختلف است، افزایش می‌یابد.غیر استاندارد بودن برخی وسایل گرمایشی و تجهیزات مرتبط با این وسایل، رعایت نکردن مسایل ایمنی در ساختمان‌ها، نقص در دود کش ها و. . . تأثیر قابل توجهی در بروز اینگونه حوادث دارند.
هرساله تعداد زیادی از شهروندان به علت نشت گاز منواکسید کربن در محیط جان خود را از دست دادند. این در شرایطی است که مردم از خطرات این گونه سوخت ها آگاهی چندانی ندارند و همین مسئله مزید برعلت شده و موجب مرگ های دلخراشی می شود. حتی گاهی مشاهده می شود که تمامی اعضای یک خانواده در خواب براثر گاز گرفتگی در بستر مرگ افتاده و جان به جان آفرین تسلیم کرده اند.
یکی دیگر از جنبه های اجرای این کمپین تبلیغاتی، فرهنگ سازی است که تاثیر عمده ای برشناخت مردم از موازین ایمنی دارد،با ارتقا دانش ایمنی برای این منظور نیاز به یک مشارکت عمومی است که البته در این میان نقش رسانه های محیطی در جهت افزایش آگهی و باور ایمنی برجسته است.

بر همین اساس کمپینی در رابطه با نصب غیر استاندارد لوله بخاری در سطح شهر مشهد و ایستگاه های مترو اجرا شده است تا شاید بتوان با اطلاع رسانی صحیح و به موقع و رشد آگاهی شهروندان از بروز بخشی از حوادثی که در این خصوص روی می‌دهد، جلوگیری نمود.نمونه ای از این طرح به وسیله لوله های غیر استاندارد که به شکل طناب دار درآمده با پیام « لوله غیر استاندارد جان می گیرد» طراحی شده است، به این منظور که لوله های غیر استانداردی که در نصب بخاری بکار گرفته می شود یکی دیگراز دلایل وقوع حوادث گاز گرفتگی می باشد که حتی منجر به مرگ افراد نیز شده است.

عامل اصلی حوادث گاز CO برمی گردد به فرهنگ ایمنی مردم، برای ارتقای این فرهنگ هرچقدردر مورد ایمنی گفته و تکرارشود بازهم کم است، دانش و اطلاعات مردم پیش نیاز فرهنگ عمومی می باشد.

و در تصویری دیگر از این بیلبورد تبلیغاتی پیامی با عنوان «منو اکسید کربن جان می گیرد» در یک پشت زمینه سیاه و تصویر بخارهای منو اکسید کربن که از لوله بیرون می آید به شکل کلمه مرگ طراحی شده است و به این معنا که ، گاز های سمی منو اکسید کربن از طریق این سوراخ ها کم کم وارد فضای خانه شده و باعث گاز گرفتگی افراد می شود و اگر به این طرح دقت کنید ملاحضه خواهید کرد که پرچم مناسبتی در پایین این بیلبورد تبلیغاتی نصب شده است که مخاطب را در خواندن پیام تبلیغاتی و مشاهده این طرح فرهنگی سردرگم میکند وبهتر است کسانی که متصدی نصب اینگونه پرچم های مناسبتی هستند صرفا بدنبال یک محل برای نصب نباشند و ارزش یک کار فرهنگی و اثر گذار را خدشه دار نکنند.

لوله غیر استاندراد جان می گیرد

با این وجود اساسی ترین اقدام متصدی و مجری این طرح فرهنگی کارآمد، اطلاع رسانی بوده است و از طرفی رسانه های مختلف مانند رادیو تلویزیون، روزنامه ها و سایت ها در این زمینه اقدام های گوناگونی انجام داده اند و با پوشش های اخبار این گونه حوادث و نیز ارائه توصیه ها ی ایمنی،سعی در بالا بردن دانش مردم در رابطه با خطرات گاز CO دارند.

منبع : مجله خبری محیطی دات کام mohiti.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.