واکنش قوه قضاییه به شایعه پراکنی در فضای مجازی

واکنش قوه قضاییه به شایعه پراکنی در فضای مجازی

دکتر اکبر نصراللهی استاد ارتباطات  و مدرس دانشگاه ،درباره گسترش شایعات در فضاهای مجازی گفت : اگر سواد رسانه ای در جامعه بیشتر شود عرصه برای این طور مسائل و رفتارها محدود خواهد شد.

وی در نشستی که در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما مطرح شد ،افزود : وقتی مطالب و شایعاتی بدون استناد و تحقیق در این فضاها منتشر می شود ، به علت اینکه سواد رسانه ای در میان بیشتر کاربران اندک است آنها بدنبال اصالت و ریشه خبر نمی روند و این مطالب به سرعت گسترش می یابد.

نصراللهی ادامه داد : در فضای مجازی کسانی که به سمت شایعه سازی و تکرار شایعات و همچنین برخی بداخلاقی ها می روند به راحتی قابل ردیابی نیستند و مسئولیت نمی پذیرند.
وی افزود: باید بپذیریم که امروزه امکانات تلفن همراه و همچنین کامپیوترهای شخصی و دیگر ادوات رسانه ای نیز در کنار رادیو و تلویزیون گسترش یافته است و باید به سمت مدیریت محتوا و داده ها و هدایت افکار عمومی در فضای مجازی حرکت کنیم و نمی توانیم صحنه را واگذار کنیم و باید برخورد فعال با این محیط ها برنامه ریزی شود.
حسن کوشکی پژوهشگر و محقق هم در این گفتگو اظهار داشت: امروزه کاربردهای فضاهای مجازی هم وسیعتر شده است و هم به سرعت رو به تنوع زیاد حرکت می کند و ما باید به سمت قانونمند شدن این فضاها و مدیریت قانونی آنها حرکت کنیم.
وی تصریح کرد: اگر چه برخی معتقدند می توان از این فضاها هم استفاده مطلوب و هنجارمحور داشت اما کسانی که این ابزارها را بطور رایگان در اختیار ما قرار می دهند بدنبال اهداف خاص خود هستند و هرگز اجازه نمی دهند ما از این ابزارها برای ترویج هنجارها و مختصات فرهنگی ،‌ اسلامی ،‌ دینی و اخلاقی خود استفاد کنیم.
حسن کوشکی افزود: پایین بودن سواد رسانه‌ای و ویژگی های احساسی و عاطفی بودن جمعیت هم کمک کرده است ترویج برخی مطالب و شایعات در فضاهای مجازی بیشتر شود اما اهل فن وتحقیق و متخصصان هرگز برای رفع نیاز خود به فضاهای مجازی مراجعه نمی کنند چون این مطالب پایه علمی و تحقیقی ندارد و انتظار داریم در کشور ما هم مانند کشورهای دیگر ، تولید کنندگان ابزارها و نرم افزارهای فضاهای مجازی به سمت قانونمند شدن کاربری ها و ایجاد محدودیت هنجاری در این عرصه ها حرکت و برنامه ریزی کنند.

معاونت فرهنگی قوه قضاییه نیز درباره گسترش شایعات در جامعه بیان کرد : جامعه شایعه پذیر است، چون امنیت را خوب بیان نکرده ایم .

وی نقش این قوه را در تامین احساس امنیت روانی جامعه، توضیح داد و افزود :امنیت فقط امنیت اجتماعی نیست، امنیت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی نیز وجود دارد که افزایش آن در قبال آگاهی بخشی به جامعه است. مردم باید با قوانینی آشنا شوند که قوام جامعه بر اساس آن است. بسیاری از احساس عدم امنیتی که به جامعه داده می شود از همین ناآگاهی ها است. لذا یکی از مهمترین کارها برای افزایش احساس امنیت، ارتقای فرهنگ قانون مداری و ترویج فرهنگ شهروندی و آشتی در جامعه است.

وی بزرگترین تهدیدی که برای امنیت جامعه از لحاظ فرهنگی وجود دارد را در اثر عدم آگاهی برخی از مردم، شایعه پردازی و فعالیت ستون پنجم دشمن دانست که می تواند در جامعه ناامنی ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیطی ، در همین راستا معاونت فرهنگی قوه قضائیه در سطح شهر بیلبوردهایی را به نمایش گذاشته است که روی آن عبارت “شایعات فضای مجازی زیادند، بی تحقیق، باور نکنید!” نوشته شده است .

مهراوه شریفی نیا ،هنرمند معروف سینما و تلوزیون ایران نیز نسبت به این بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه واکنش نشان داد و با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود ،تصویر این بنر تبلیغاتی را به اشتراک گذاشت و از مردم خواست درباره پذیرش محتوای اخبار شبکه های اجتماعی دقت کنند.

گفتنی است همواره شایعات حول زندگی چهره ها یکی از مساله سازترین مسایل فرهنگی کشور بوده است و برخی از هنرمندان در ایجاد آن دخیل بوده اند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.