رقابت بین کمپین های تبلیغاتی چگونه است؟

رقابت بین کمپین های تبلیغاتی چگونه است؟

اجرای تبلیغات محیطی و  تبلیغ یک کالا، تنها خلاقیت نیست بلکه ابزاری ست به منظور فروش محصولات و بایستی دارای استانداردهایی در بخش های مختلف باشد. کمپین تبلیغاتی از جمله‌ی واژه‌هایی است که این روزها زیاد به کار برده می‌شود معمولا مهم‌ترین صفتی که در توصیف کمپین های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد حجم ریالی کمپین است بارها می‌شنویم که فلان شرکت، یک کمپین تبلیغاتی ده میلیاردی اجرا کرده است یا شرکت دیگری با وجود علاقه به اجرای کمپین های تبلیغاتی، بودجه ی کافی برای اجرای آنها در اختیار ندارد معمولاً در میانه بحث‌های مربوط به بودجه و تقسیم ‌بندی آن فلسفه اصلی «کمپین» به فراموشی سپرده می‌شود.

کمپین تبلیغاتی و ابزار تبلیغ آن

رقابت بین کمپین های تبلیغاتی چگونه است؟کمپین تبلیغاتی، چیزی است که در اکثر مواقع معیارهای دقیق برای ارزیابی اثربخشی آن وجود ندارد یا کمتر به کار گرفته می‌شود. کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی چند جانبه است که قبل از هر چیز پیام هدف کمپین باید مشخص شود، مخاطب تعیین شود و با برنامه‌ریزی دقیق، پیام مناسب در دوره زمانی مناسب با بودجه مناسب برای مخاطب مناسب ارسال و تعداد بیشتری از مخاطبان را برای نزدیک تر کردن ارتباط با مالک کمپین، ترغیب کرد.

شرکت ها و سازمان هایی که به صورت دائمی برنامه‌های تبلیغاتی گسترده اجرا می‌کنند معمولا به تدریج به اثربخشی نسبی رسانه ها و تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف پی می‌برند اما شرکت ها و سازمان هایی که تجربه قبلی ندارند یا به سازمان های طراح کمپین تبلیغاتی به صورت مطلق اعتماد می‌کنند عموماً در معرض یک خطر جدی هستند.
ابزارهای مختلفی برای تبلیغ یک کمپین وجود دارد برخی شرکت ها به صورت گسترده بیلبوردهای مختلف در سطح شهرها را در اختیار دارند، برخی دیگر از ارتباط نزدیک با صدا و سیما برخوردار هستند، برخی دیگر دسترسی بسیار خوب به داده‌های کاربران آنلاین (مانند ایمیل) دارند، برخی دیگر شماره تماس بسیاری از مردم را به شیوه های مختلف تهیه کرده اند، گروه دیگری با رسانه های مکتوب نظیر مجله ها و روزنامه ها رابطه دارند حاصل این ارتباط و دسترسی به منابع، این می‌شود که یک شرکت به شدت تاکید می‌کند که استفاده از بیلبوردها اثربخش ترین قسمت کمپین تبلیغاتی است و شرکت دیگری فضای فیزیکی را به طور کامل رد و فعالیت انحصاری در فضای مجازی را توصیه می‌کند، یکی معتقد است شبکه های داخلی بیننده ندارند و شبکه های ماهواره ای گزینه خوبی هستند. کافی است شرکت طراح کمپین تبلیغاتی، رسانه‌های مختلف را در اختیار داشته باشد تا سبدی از خدمات را ارائه کند و در این حالت کار بسیار دشوارتر می‌شود.

کمپین تبلیغاتی از ایده تا اجرا

78579578947934683763763376376تبلیغاتی که فروش و اقبال افکار عمومی را در پی نداشته باشد، محتوم به شکست و نابودی است هر چند که سرشار از زیبایی‌های سمعی و بصری باشد، اصطلاح کمپین تبلیغات در لیست خدمات بسیاری از فعالان تبلیغات و کانون های تبلیغاتی به چشم میخورد.
بطور خلاصه کمپین تبلیغات برنامه ریزی هماهنگ و منسجم در شاخه های مختلف تبلیغات به همراه اجرای آنها بصورت یک مجموعه مرتبط و با زمان بندی مشخص به منظور تاثیرگذاری بهتر و پیشبرد اهداف بازاریابی و فروش می باشد که کلیه عملیات فوق به یک شرکت ارائه کننده خدمات تبلیغاتی و یا یک شخص دارای صلاحیت محول میشود تا با تشکیل یک تیم عملیاتی و بکارگیری متخصصان مختلف و استخدام رسانه ها و ابزارهای ارتباط جمعی و … کمپین تبلیغاتی را برنامه ریزی و اجرا نماید.
هر چند روش ثابتی برای مدیریت و اجرای یک کمپین تبلیغاتی وجود ندارد، ولی بر مبنای تجارب دفاتر تبلیغاتی و کانون های تبلیغات در دنیا معولا از چند الگوی اصلی پیروی می کنند و با توجه به نوع سفارش و هدف گذاری ها یک روش را انتخاب می نمایند ولی آنچه از اهمیت فراوانی برخوردار است مسلما کمپین تبلیغاتی یک شرکت، الهام گرفته از برنامه کلی شرکت و خصوصا اهداف بازاریابی آن می باشد برنامه ریزی درست به عنوان اولین قدم باعث می شود تا از کوتاه ترین و مناسب ترین راه به نتیجه مورد نظر دست یافت.

در زمان برنامه ریزی باید فاکتورهایی مثل : بودجه تبلیغات، وضعیت بازار، وضعیت رقبا و اهداف تبلیغات را در نظر داشت اجرای یک کمپین تبلیغات مستلزم صرف هزینه است، شرکت ها به منظور کسب نتایج مورد نظرشان و افزایش بازده هزینه می کنند، بنابراین یک کمپین تبلیغات بر اساس ارزش و اهمیت نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار می گیرد شرکت های خصوصی معمولا از قبل هیچ بودجه مشخصی اعلام نمی کنند و در صورت توافق مبالغ لازم را برای آن اختصاص می دهند بنابراین توجیه و رایزنی با سفارش دهنده از اهمیت بالایی در زمان برنامه ریزی برخوردار است.

رقابت بین برندها با کمپین های تبلیغاتی

رقابت بین کمپین های تبلیغاتی چگونه است؟هر کسی می داند برند و تبلیغات چیست، مشخص است که برند فقط یک نام نیست بلکه یک نشانه یا سمبل یا آرم گرافیکی نیز دارد که منحصر به فرد است، بنابراین می‌توان گفت برند نام یا نمادی است که با هدف فروش کالاها یا ارائه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد تمام عملکردها و فعالیت‌های یک سازمان قابلیت تاثیرگذاری بر برند را دارند و برای همین جهت‌ گیری کلی سازمان باید برای خلق برند برتر یکپارچه شود.

رقابت بین برندها از دیرباز وجود داشته هر برند می کوشد تا با تبلیغات گسترده محصول را به افراد جامعه معرفی کند مدتی ست که رقابت بین برندها زیاد شده است و کمپین های تبلیغاتی زیادی را برای تبلیغ برند خود انتخاب می کنند. در رقابت بین این کمپین تبلیغاتی یک برند محصول برند دیگر را مورد نقد قرار می دهد و با این کار سعی در جذب مشتری بیشتری خود دارد به عنوان مثال، چندی پیش رقابت کمپین تبلیغاتی رایتل و همراه اول به عنوان دو اپراتور در سطح جامعه؛  به وجود آمد رایتل به عنوان یک اپراتور نسل سوم که حدود دو سال است از آغاز آن می گذرد دست به تبلیغات گسترده ای زده است و با اجرای این کمپین تبلیغاتی حمله تبلیغاتی را به همراه اول که اپراتور نسل اول بود داشته است این در حالی است که همراه اول نیز چندی پیش از این ایرانسل را به نقد کشید و خود را به عنوان سیم کارت معتبر معرفی کرد پس ملاحظه می کنید که رقابت در بین برندهای مختلف همیشه وجود دارد ولی ذکر این نکته مهم است که در کمپین تبلیغاتی  که برندها راه می اندازند نباید به برندهای دیگر توهین یا از ارزش محصول آنها بکاهند.

رقابت در بین برندهای داخلی و خارجی نیز وجود دارد اکثر این رقابت در کمپین تبلیغاتی لوازم خانگی به چشم می خورد صاحبین برند لوازم خانگی داخلی، همیشه این گله را دارند که کمپین های تبلیغاتی خارجی با ورود به بازار فروش آنها را کمتر کرده اند زیرا کیفیت برند داخلی را به نقد می کشانند. بررسی ها نشان می دهد کمپین تبلیغاتی لوازم خانگی با برندهای چینی در ایران چند سالی است که رشد چشم گیری داشته است که این به ضرر بازار داخلی ایران است و باید از ورود و تبلیغ این کالاها در کشور جلوگیری شود.

منبع خبر : مجله خبری محیطی دات کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.