رابطه تبلیغات محیطی با فرهنگ شهروندی

رابطه تبلیغات محیطی با فرهنگ شهروندی

این روزها دیدن یک پیام متفاوت بر روی تابلوهای بزرگ شهری، می ‌تواند احساس تازه‌ای به مخاطبین ببخشد. گاهی اوقات این پیام‌ها مطابق میل است و حس خوبی را در انسان زنده می کند و گاهی با دیدن شان، تعجب می ‌کنیم و….

یکی از دغدغه‌های بزرگ جوامع بشری داشتن شهروندانی با فرهنگ غنی است. پرکاربردترین روش برای ارتقای سطح فرهنگ جامعه بهره‌ گیری از تکنیک‌های تبلیغاتی است، اما این تکنیک‌ها و به‌کارگیری از آن‌ها هم دارای مقدمات، مراحل و اصول مشخصی است. دراین مقاله به بررسی رابطه تبلیغات محیطی با فرهنگ شهروندی پرداخته شده است. در ادامه با مجله محیطی همراه ما باشید.

رابطه تبلیغات محیطی با فرهنگ شهروندی

تابلوهای شهری تعاملی نوعی از تبلیغات چندرسانه ای است که به دلیل قرارگیری در محیط های پرتردد، از قابلیت بالایی دربرقراری ارتباط با مخاطبان عام، شکل دهی افکار توده و تغییر رفتار اجتماعی شهروندان برخورداراست. افزودن ویژگی های تعاملی، تبلیغات محیطی را از رسانه ای ساکن، به واسطه ای پویا بدل ساخته و اثربخشی آنرا به میزان زیادی افزایش خواهد داد. متعاقباً جایگاه مخاطب رسانه را از دریافت کننده یک سویه و منفعل، به مشارکت کننده فعال و تأثیرگذار در فرایند ارتباطی ارتقاء میدهد. هدف عمده در این شیوه از تبلیغات ارتقاء جایگاه مخاطب از مشاهده گر به مشارکت کننده و تجسدزدایی ازرسانه است.

و اما در در اکثر اوقات در کشور ما با انتخاب پیام‌های درست، گام مهمی در راه ارتقای فرهنگ شهروندی و سلامت اجتماعی برداشته شده است و پروژه های که اخیرا نصب و اجرا شده همانند: «جهاد ادامه دارد»، «هیهات مناالذله»، «نگارخانه ای به وسعت یک شهر» و «کتاب یعنی زندگی» اجرا شده است. ‏

1904863

اگر چه اجرای این تبلیغات تا حد قابل ملاحظه ای توجه مخاطب را از آن خود نموده است، اما این جریانات برای تأثیرگذارتر بودن، نیاز به مکمل دارند و با چند روز اجرای یک پروژه شهری، نمی‌ توان توقع تأثیر کامل و مطلوب را داشت.

فرهنگ سازی رسانه محیطی در سایر جوامع

تبلیغات فرهنگیبه طور کلی درباره رسانه‌های محیطی، هم به لحاظ کمیت و هم به لحاظ کیفیت، باید حساسیت‌های بیشتری به خرج داد. اگرچه شهر، عرصه ‌ای است که در آن می ‌توان ایدئولوژیک عمل کرد، اما اگر میزان آن از استانداردها خارج شود، به شهری تغییر شکل می‌دهد که در آن، نشانی از احترام به شهروندان به چشم نمی ‌خورد. ‏

مسئولان باید شهروندان را در عالی‌ترین درجه از فهم و درک در نظر بگیرند و فرهنگ سازی باید به شکل غیرمستقیم انجام شود. در اروپا و آمریکا، رسانه‌های محیطی در حداقل تعداد و در مکان‌های مخصوص، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در آمریکا ممکن است شما در یک چهارراه یا راسته تجاری، تابلو و بیلبورد ببینید، اما در اروپا اصلا چنین چیزی نمی‌بینید و تابلوهای اطلاع رسانی فقط در حد نام و نشانی خیابان‌ها و مراکز مورد نظر و آن هم با مصالح و مقیاس‌هایی خنثی که منظر شهر را تحت تأثیر قرار ندهند، وجود دارند. در کمتر شهر و کشوری در دنیا این حجم از تبلیغات فرهنگی در سطح جامعه می‌بینیم و این حاصل یک نگاه مسلط از بالا به پایین در فرهنگ شهر است؛ مدیریتی که مشارکتی نیست و عرصه شهر را در اختیار دارد و برایش تصمیم می‌گیرد. در کشورهای پیشرفته چنین چیزی ممنوع است و شهرداری در مقام تبشیر و تنذیر مردم قرار ندارد. ممکن است نظارت پلیس آنها بر جامعه بیشتر از ما باشد، اما مفاهیم به شکل غیر مستقیم منتقل می‌شوند و بیش از هر چیز، نظم و قانون حاکم است. در مدارس آن کشورها، بچه‌ها با قواعد زندگی شهری آشنا می‌شوند ، یعنی انتقال پیام‌های اخلاقی و فرهنگ سازی در حوزه‌های آموزشی صورت می‌گیرد، نه در عرصه‌های عمومی شهرها!‏

انتخاب زمان مناسب برای تبلیغات فرهنگی

ducati-time_a3_aotwانتخاب بهترین زمان برای جلوگیری از شعارزدگی تبلیغ بسیار مهم است. تبلیغات فرهنگی باید باعث لذت‌جویی و خشنودی مخاطب باشند. با یک مثال این نکته را بهتر توضیح می‌دهیم: اغلب تبلیغات ضد مصرف دخانیات در روز جهانی مبارزه با دخانیات، اغلب تبلیغات پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت در روز جهانی دیابت، اغلب شعارهای مختلف برای عدم استفاده از خودروهای تک سرنشین یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در روز هوای پاک و … انجام می‌شود. این تبلیغات مانند داروهای مسکن موقتی عمل می ‌کنند اما کارکرد دائم و پیوسته ندارند. بهترین زمان برای تبلیغات فرهنگی همیشه، اما به اندازه است.

اگر شما مسافر دائمی مترو باشید و تنها در روزهای خاص تبلیغات شعاری را ببینید، بسیار کمتر توجیه می‌شوید، تا اگر به طور مداوم در ایستگاه‌های مترو با پوسترهای متنوع و غیر شعاری در زمینه‌ی سلامتی، بهداشت، رعایت حقوق دیگران و … مواجه شوید. از طرف دیگر مترو و وسایل نقلیه‌ی مشابه مکان خوبی برای تبلیغات ویدیویی نیستند چرا که مسافران به سرعت در رفت و آمدند. در چنین مکان‌های نصب پوستر یا تصویرهای متحرک بیشتر موثر خواهد بود. یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای تبلیغات فرهنگی در وسایل نقلیه درج تصاویر یا نکات فرهنگی روی کارت‌های اعتباری حمل و نقل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.