نقد و بررسی کمپین حمایت از تولید کالاهای داخلی

نقد و بررسی کمپین حمایت از تولید کالاهای داخلی

سرازیر شدن سیل عظیم تولیدات از کشورهای دیگر به داخل کشور ما امری است که مدت‌هاست صورت می‌گیرد و علی‌رغم ویرانگری این سیل، متاسفانه همچنان جریان دارد. گاهی رفاه و آسایش انگیزه‌های ما برای تمایل به مصرف‌گرایی می‌شود و گاهی هم عدم اندیشه به عواقب مصرف‌، آن هم از نوع مصرف‌گرایی مبتنی بر واردات!
آیا تا به حال از خود پرسیده ایم که خرید کالاهای خارجی و وارداتی تا چه حد به صنعت و اقتصاد داخلی ما لطمه می‌زند؟ آیا تا به حال اندیشیده ایم که حمایت از تولید داخلی منجر به مرگ اقتصاد ملی کشورمان می شود؟
خرید کالای ایرانی و حمایت از تولید داخل، در شرایط اقتصادی که کشور ما در آن به سر می برد، یک امر کاملاً عقلانی است که بارها توسط مقام معظم رهبری و مسؤولان و کارشناسان مورد تأکید قرار گرفته است. اما متأسفانه به رغم تأکیدا ت فراوان، می بینیم تا رسیدن به این هدف فاصله زیادی داریم و هنوز بسیاری از ایرانی ها ترجیح می دهند از کالای خارجی استفاده کنند و این هدف به دست نمی آید مگر با فرهنگ سازی و ارتقای بخش تولید.
تجمل گرایی و مدگرایی کاذب و دلخوشی به برندهای جهانی، باعث شده است تا کالاهای با کیفیت ایرانی و قابل رقابت با این برندها از میدان به در شوند و دچار صدمات و زیانهای اقتصادی و همچنین باعث از بین رفتن فرصتهای  حمایت از کالای داخلیشغلی و سرمایه گذاری در کشور شود که دود این ضرر و زیان ها همچنان به چشم هموطنان ما خواهد رفت.
شاید دلیل گرایش مصرف کنندگان به کالای خارجی این باشد که تولید ملی ما نتوانسته به لحاظ قیمت و کیفیت نیازهای مصرف کننده ایرانی را برآورده کند و در این بین نقش دولت در فرهنگ سازی و حمایت از تولید کنندگان می تواند این سیل مخرب را متوقف کند و بی شک با حمایت متولیان دولتی و حکومتی اقتصاد در عمل از تولید در میان مدت به بهترین صادر‌کننده اجناس با کیفیت در جهان مبدل می‌شویم.
تولید ملی مقدمه ای خواهد بود بر اشتغال زایی و کارآفرینی و افزایش بهره وری و بکارگیری جوانان باهوش و متعهد ایران زمین در تمامی عرصه ها و همچنین باعث بهبود اثرات اجتماعی در زندگی مردم و ایجاد قدرت سیاسی در جهان از لحاظ تولید و همچنین باعث کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقصاد که منجر به رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.تولیدات داخلی
تولید کنندگان خود نیز با استفاده از روشهای نوین بازاریابی و استفاده از تکنولوژیهای جدید بسته بندی و نوآوری در ارائه محصولات و بومی سازی محصولات و همچنین در کنار آن به اندیشه جهانی کردن محصول و استفاده از راهکارهای کاهش قیمت تمام شده و به روز بودن محصولات و انطباق آن با استاندارد های جهانی و ایجاد جذابیت در ارائه محصولات و تنوع در ارائه آن و فدا نکردن کیفیت در قبال کمیت که خود می تواند ضربه ی بزرگ بر این عرصه بگذارد توجهی خاص داشته باشند و بدانند که مردم فهیم ما وقتی کیفیت ایرانی را ببینند دیگر به سمت کالاهای خارجی نخواهند رفت.
تولید ملی را به جایی برسانیم که برند شناخته شود ، وقتی با نام و نشان تجاری خاصی یک کالا را می‌خرند ، یعنی آن کالا، کیفیت و قیمت یکسانی در سراسر کشور دارد و مشتری می تواند از این لحاظ مطمئن باشد وبرای اینکه بتوانیم از تولید ملی در ایران بهره بگیریم مستلزم بهره گیری از راه کارهای می باشیم که محیطی دات کام آنها را به استحضار توضیح می دهد.

حمایت از کالای ایرانی

ضرورت حمایت ملت ایران از چرخه های تولیدی و کالای ایرانی راه حل دیگری برحرکت و جهش چرخه های اقتصادی کشور می باشد؛ موضوعی که با رویکرد خرید کالای ایرانی می توان حمایت از کار و سرمایه ایرانی را تحقق بخشید و با رفتاری مثبت نسبت به ارتقاء کیفیت و بهره تولیدات داخلی نیز گامی اساسی را اعمال نمود. دراین رویکرد توجه به خرید کالاهای مورد نیاز از بازار داخلی و تولید ملی بعنوان گام اساسی درحمایت از چرخه های تولید و درخواست بجای مردم برای بهبود کیفیت و ارتقاء اجناس ایرانی می باشد. مردم باید با خرید محصولات با کیفیت داخلی ذائقه تولیدکنندگان را برای الگوگیری از تولیدکنندگان با کیفیت ترغیب کرده و پول و سرمایه ایرانی را درجهت رشد و بالندگی و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به کار ببرند. البته در این مورد توجه سازمان های دولتی و حکومتی درخرید کالاهای صد درصد داخلی و سرمایه گذاری در نیازمندهای سازمانی بر اساس این راهبرد سال مهمترین اصل درحمایت مردمی می باشد.

نهادینه کردن فرهنگ جهادی و تولیدی

یکی از پیش نیازهای این مسیر برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، زمینه سازی ذهنی و فرهنگی برای اقشار مختلف جامعه و تبلیغات در خصوص حرکت های جهادی و تغییر الگوهای مصرفی کنونی جامعه می باشد. امروز هر فردی از حمایت از تولید ملیاعضای جامعه باید بداند که در فعالیتهای خود باید به ارتقاء بهره وری و افزایش همت و کارایی اقدام نماید، تا کشور به اهداف تعریف شده در چشم انداز بیست ساله نظام برسد و شکوفایی در همه ابعاد ملی تحقق یابد. نهادینه شدن حرکت های جهادی مهم ترین اصل در افزایش تحقق تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و پیشرفت در ظرفیت های خدماتی و تولیدی کشور است. چرا که بهره وری حاصل و برآیند کارایی و اثربخشی است حال اینکه همه می دانیم که سطح بهره وری در کشور ما بسیار پایین است و این بدون شک به الگوی رفتاری برخاسته از فرهنگ عمومی که طی سالیان سال در لایه های مختلف جامعه نهادینه شده است برمی گردد و لذا باید با کار و تلاش چنانکه در آموزه های دینی آمده است، در سطوح مختلف به صورت عملی و نه شعاری حرکت های جهادی معنی و مفهوم سازی شده و بعنوان یک ارزش و فرهنگ ملی ضرورت تولید ملی، حمایت از آن نهادینه شود.

پرهیز از شعار زدگیپرهیز از شعارزدگی

مسئولان و متولیان امر با پرهیز از شعار زدگی نباید به برگزاری چند همایش، سخنرانی و چاپ مقاله و کارهایی از این قبیل خود را سرگرم کنند. در واقع به تعبیر معظم له «گاهی اوقات این شعاری که ما برای سال اعلام می کنیم، بعد ناگهان می بینیم همه در و دیوارهای تهران و شهرهای دیگر پر شده از تابلو، که این شعار رویش نوشته شده. این فایده ای ندارد. گاهی کارهای پرهزینه ای انجام می گیرد؛ چه لزومی دارد؟ آنچه که من از مسئولین و از مردم عزیزمان توقع دارم، این است که این شعار را بشنوند، باور کنند و دنبال کنند. تابلو کردن و در و دیوار را پر کردن و عکس زدن و اینها هیچ لزومی ندارد. اگر هزینه ای نداشته باشد. لزومی ندارد،اگر هزینه داشته باشد اشکال هم دارد. هیچ لزومی ندارد کارهای پرهزینه را انجام بدهند.»

جلب مشارکت مردم

از دیگر راهکارها در مسیر تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی جلب مشارکت مردم و افزایش آگاهی های آنان نسبت به رابطه افزایش مشارکت مردم در سرمایه گذاری های تولیدی و ارتقاء کارایی و ایجاد رفاه در جامعه می باشد. پیشرفت اقتصادی در جامعه از کارهایی انجام شدنی است که هریک از اعضای جامعه با مشارکت و ملزم نمودن خود به عملیاتی شدن آن، منابع عظیمی را برای ایران عزیز حاصل خواهند نمود. لذا مردم با مشارکت و سرمایه گذاری در بسترهای تولیدی کشور می توانند گامی اساسی در این مسیر را اعمال نمایند.

آموزش

هرچه سطح آموزش بالاتر رود اهمیت و درک از حمایت و تولید ملی باعث می شود که مردم بهتر از قبل بتوانند آن را درک کنند. از این رو این مسئله نیازمند آموزش های منطبق بر نیازمندی ها در سطح جامعه می باشد، برهمینحمایت از کالاهای داخلیاساس شاخص های مهم آموزش در مسیر تحقق پیشرفت اقتصادی در کشور با توجه به همه تحریم های سی وچند ساله علیه انقلاب اسلامی ، آموزش ها باید براساس نیازسنجی، آینده نگری ،تخصصی سازی و نیاز آفرینی در جامعه استوار باشد تا کارایی خود را در بطن جامعه داشته باشد و عطش و نیازهای جامعه را بویژه در حوزه های اقتصادی و نیازهای تولیدی کشور برطرف سازد.

رسانه های تبلیغات محیطی

استفاده و بهره گیری از برنامه های تلویزیونی و رسانه های تبلیغات محیطی در راستای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و تبیین نتایج و پیامدهای حاصل از این آرمان ملی بسیار حائزاهمیت می باشد. در واقع رسانه ملی از طریق تبلیغات و فرهنگ سازی رسانه های تبلیغات محیطی می تواند تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی را به عنوان یک طرح ملی و مطالبه عمومی در جامعه به تصویر کشانده و اهمیت و ضرورت آن را با اثرگذاری غیرقابل انکار آثار نمایشی و تبلیغاتی تبیین نماید.نقد و بررسی کمپین حمایت از تولید کالاهای داخلی در بیشتر شهرستان ها به ویژه مشهد نقش به سزایی در حمایت از کالای داخلی داشته است.

حمایت-از-تولید-کالاهای-داخلی                                                               حمایت از کالاهای ایرانی

تعهد ملی

تولیدات ملیاحساس مسئولیت نسبت به سرنوشت کشور و کل آحاد جامعه امری درونی و با ارزش است که مردمان آن کشور برای توسعه و تعالی میهن خود متعهدانه می کوشند منافع ملی را بر منافع شخصی، گروهی و سازمانی ترجیح می دهند.ضروری است مسئولان فرهنگی، رسانه های گروهی و مراکز آموزشی در تقویت مسئولیت پذیری و تعهد ملی در جامعه تلاش نمایند. چرا که بین تعهد ملی و تلاش و حرکت های جهادی در راستای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی رابطه معناداری وجود دارد. تعهد ملی سرمایه گذاری ملی و حمایت از سرمایه ملی را فراهم خواهد نمود.
باید برای کالاهای ایرانی بازار مناسب پیدا کنیم، تنها در این صورت است که مصرف بالا می رود. از سوی دیگر تبلیغات کالاهای ایرانی در شبکه‌های اجتماعی و چه در بیلبوردها و حتی شبکه نمایش خانگی و سایر رسانه‌های تبلیغات محیطی می‌تواند تأثیرگذار باشد.
اخیرا خانه طراحان انقلاب اسلامی برای این هدف اقدام به طراحی آثاری نموده تا مخاطبان را به این مهم متوجه سازد ، بیلبوردها و بنرهای این طرح‌ها در سطح شهرها نصب گردیده است، با این امید که اهمیت و ضرورت توجه به تولیدات ملی بیش از پیش در جامعه ما نهادینه شود.

 

 

یک دیدگاه برای “نقد و بررسی کمپین حمایت از تولید کالاهای داخلی

  1. کریمیان گفت:

    سلام. حمایت ازتولیدداخلی وظیفه هرانسان وطن پرست ایرانی هست ولی آیا تولید کننده هم باید احساس مسئولیت کند وکلای با کیفیت تحویل هم وطنش بده من یک سری دستگاههای پخت نان با وجه ای که با هزار بدبختی جور کرده بودم از یکی از شرکتهای اصفهان خریدم از زمانی که این دستگاههای را خریدم وشروع به کار کردم بقدری وضعیت این دستگاهها خراب هست که از شغلم پشیمون شدم تمام دستگاهها ده روز کار ندادن بنظر شما حالا تکلیف این همه عقب رفتن من بخاطر خرید این ماشین آلاتت چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.