تفاوت تبلیغات در کشورهای پیشرفته و جهان سوم

تفاوت تبلیغات در کشورهای پیشرفته و جهان سوم

تبلیغات در کشورهای پیشرفته چگونه است؟

در کشور های پیشرفته صنعتی ارتباط بین تولید کننده و مصرف کننده در سایه تجربیات شرکتهای بزرگ تبلیغات جهان مانند : publicis Omnicom grup ، wpp ، BBDO، Saatchi and Saatchi و غیره برقرار شده است و با تلاش این شرکتهای بزرگ تبلیغاتی است که ما امروزه حتی محصولات مصرفی روزانه مانند کوکاکولا ، چای و قهوه را هزاران کیلومتر دورتر از محل تولید آنها می شناسیم و مصرف می کنیم . اگر ما در شهر خودمان که با مراکز تولید جهانی و حتی ایرانی فاصله زیادی دارد محصولات شرکتهای مختلف را انتخاب می نماییم در نتیجه معرفی محصولات از طریق تبلیغات تلویزیونی ، رادیوئی، مطبوعاتی ، تبلیغات شهری و علی الخصوص اینترنتی مقدور شده است . در کشورهای صنعتی ،تبلیغات به قدری با زندگی مردم عجین شده است که مصرف کنندگان بدون تبلیغات ، خصوصا از طریق شرکت تبلیغاتی معتبر نمی خواهند انتخاب و خرید نمایند و شرکتهای تبلیغاتی نقش راهنما و معرف خوب و معتمد را برای مصرف کنندگان ایفا می کنند ؛ بطوریکه شرکت ها به هنگام ایجاد یک کسب وکار جدید پیش از فراهم ساختن ملزومات سخت افزاری ، برنامه های تبلیغاتی آن را تدوین می کنند.

تبلیغات در چین در مقایسه با کشورهای آمریکا و ژاپن هنور در حال رشد است. چین بعنوان پرجمعیت ترین کشور جهان، در صدد رشد جمعیت مصرف کننده خود می باشد بطوریکه شرکتهای مرتبط با نیازهای مصرف کنندگان در مسیر تعیین نیازهای مصرف کننده گامهای مهمی بر می دارند. بنا به پیش بینی شرکت EMARKETER تا آخر سال در چین جهت تبدیل بازار تبلیغات این کشور به دومین بازار تبلیغات جهان هزینه های لازم در حال سرمایه گذاری می باشد.

در سال ۲۰۱۰ ژاپن با هزینه ۳۴ میلیارد دلار برای تبلیغات رشد ۰.۴ در صدی را تجربه کرده است. لیکن به دلیل سونامی و بحران اقتصاد جهانی هزینه پرداخت شده برای تبلیغات در ژاپن با افت ۳.۷ درصد به مبلغ ۳۲.۷ میلیارد دلار کاهش یافت. اما در چین در سال ۲۰۱۱ هزینه های تبلیغاتی با رشد ۱۴درصد به مبلغ ۳۸.۳ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۴ آمریکا با هزینه ۱۵۷.۴ میلیارد دلار برای تبلیغات، مقام اول در جهان را از آن خود کرده است.

KRIS OSER مدیر تحقیقات استراتژیک شرکت EMARKETER در مقاله ای با عنوان “حملات آنلاین افزایش یافته است” پیش بینی می کند کشورهای چین و هندوستان به دلیل رشد سریع اقتصادی جزو بزرگترین بازار های تبلیغات جهان خواهند شد. بطوریکه در سال ۲۰۱۰ بازار تبلیغات چین از ژاپن به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان پیشی گرفت.

در سال ۲۰۱۰ در ژاپن تنها برای تبلیغات آنلاین مبلغ ۷.۲ میلیارد دلار هزینه شده است و این رقم در چین به مبلغ ۴.۶ میلیارد دلار می رسد. در سال ۲۰۱۴ چین به سبب رشد سریع اقتصادی هزینه های تبلیغاتی آنلاین خود را به سطح ژاپن ارتقا داده است و به ۹.۵ میلیارد دلار رسانده است. پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۵ چین در بین کشور های آسیای پاسیفیک به بزرگترین کشور برای تبلیغات آنلاین تبدیل شود.

ضعف در تبلیغات کشورهای توسعه نیافته

در کشور5431e144fd4dfb300cd4599c29845380 های جهان سوم رشد فرهنگی به حدی نیست که بتواند پشتوانه قابل اتکایی برای دیگر فعالیت های فنی وصنعتی و…. باشد، به اندازه لازم محصولات تولید و فروش و به اندازه کافی مصرف کننده ندارند و این سبب نزول و رکود کشور می شوند در کشورهای جهان سوم تبلیغات به اندازه کافی نیست و معمولا تولید کم محصولات نمی توانند حتی بخشی از جامعه را که نیازمند یا مصرف کننده هستند را به خود جذب کنند.

از سوی دیگر همین مساله اجتماعی عمومی و فرهنگی و متاثر از عوامل اقتصادی فنی و دیگر است شاخص محصولات با شاخص های دیگری چون شهر نشینی، زندگی صنعتی ،میزان سواد و تحصیلات ارتباط مستقیم دارد علتهای عمده پایین آمدن سطح تبلیغات میشود و همین امردرتبلیغ نقش دارد، چون خودکشورهای جهان سوم مصرف کننده محصولات کشورهای توسعه یافته (جهان اول)هستند وهمین امر موجب تبلیغات کشورهای توسعه یافته درکشورهای جهان سوم میشوند.

سواد و فقر در کشورهای جهان سوم نقش جدی در زندگی بیشتر مردم دارد سطح دانش ،تخصص وسواد عمومی وقتی پایین باشد تبلیغاتی نمیتواند صورت بگیرد. پدید آورندگان محصولات در کشورهای جهان سوم با مشکلاتی مواجه هستند که انگیزه و شرایط کافی ومصرف کننده درکشورهای دیگر ندارند که تبلیغات خود را برای آنها مهیا کنند.

پدید آورندگان از مصرف کنندگان شناخت کافی ندارند و مجموع این مشکلات سبب می شود که سطح وکیفیت تبلیغ درکشورهای جهان سوم بالا نباشد. علاوه بر تولید نیز در کشورهای جهان سوم بامشکلاتی مواجه هستند که از جمله این مشکلات عبارتند از: متخصصان وکارشناسان تولید فنی وهنری اندک شمارند و همین امر باعث نبودن تبلیغات وسایل ,تجهیزات ,مواد ومصالح ودیگر محصولات میشود.

تفاوت تبلیغات در کشورهای پیشرفته و جهان سوم

images (2)تبلیغات در کشورهای توسعه نیافته یا قاعدتا جهان سوم متفاوت تر از کشور های توسعه یافته می باشد چرا که هم از نظر اقتصادی متفاوتند هم از نظر نوع تفکر و افراد چنین جوامعی بیشتر با رسانه ها سروکار دارند و بیشتر منابع و اطلاعات مورد نیاز را از این طریق به دست می آورند اما در کشورهای جهان سوم هم از نظر زمانی و هم از نظر اقتصادی در این مسیر کمتر حرکت می کنند چراکه هنوز آنطور که شایسته و بایسته است در ذهن مردم جا نگرفته و موانعی سر راه این نوع تفکر وجود دارد و جسته و گریخته افراد آن جامعه با رسانه ها ارتباط می گیرند.

کشورهای جهان سومی اصطلاحی است که به کشورهای توسعه نیافته اطلاق می شود و هر چند بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله ایران در این تقسیم بندی گنجانده شده اند اما با توجه به پیشرفت های مختلفی که در ابعاد گوناگون در کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون صورت گرفته است،‌ کشور ما تلاش می کند که با پیمودن راه های رشد و توسعه، فاصله ایجاد شده با کشورهای توسعه یافته را کم کند و عقب ماندگی های تاریخی خود را جبران کند. از این رو کشور ایران را می توان کشوری در حال گذار از توسعه نیافتگی به توسعه یافتگی یا از جمله کشورهای در حال توسعه دانست که با توجه به ظرفیت ها و امکانات کشور در عرصه های مختلف و عزم و اراده مردم و مسئولان نظام، دستیابی به توسعه یافتگی و شاخصه های آن و رسیدن به جایگاه مناسب و شایسته آن در عرصه بین المللی و دور از دسترس نیست.

2 دیدگاه برای “تفاوت تبلیغات در کشورهای پیشرفته و جهان سوم

  1. خلیلی گفت:

    سلام. لطفا بیان کنید که اطلاعات و آمارو ارقام این مقاله از کدام رفرنس می باشد.
    ممنون

  2. آیسا گفت:

    سلام مطب جالب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.