تبلیغات محیطی در تبریز

تبلیغات محیطی در تبریز

در این مقاله به این موضوعات اشاره می شود:

 • معرفی شهر تبریز
 • تبلیغات محیطی در تبریز
 • مخدوش شدن فضای بصری در تبریز
 • انواع سازه های تبلیغاتی در تبریز
 • انواع سازه های تبلیغاتی در تبریز

معرفی شهر تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. سومین شهر بزرگ کشور پس از تهران و مشهد، بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ شمال‌غرب ایران و مناطق آذری‌نشین و قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود. این شهر در طول تاریخ بارها ویران و تجدیدبنا شده و بنای فعلی آن به دوران اشکانی و ساسانی برمی‌گردد. تبریز به عنوان شهر اولین‌ها، شهر بدون گدا، شهر زیرگذرها و روگذرها، امن‌ترین شهر ایران، سالم‌ترین شهر ایران، مهد سرمایه‌گذاری ایران، دومین شهر مسافرپذیر ایران، دومین شهر صنعتی ایران، دومین شهر دانشگاهی ایران، دومین شهر بلندمرتبه‌ساز ایران، دومین شهر در جذب گردشگر سلامت در ایران، قطب خودروسازی ایران، قطب قطعه‌سازی ایران، قطب تولید موتور دیزل خاورمیانه و یکی از مهم‌ترین شهرهای مهاجرپذیر ایران شناخته می‌شود.

تبلیغات محیطی در تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است و به دلیل جای‌دادن بسیاری از کارخانه‌های مادر و بزرگ صنعتی در خود و نیز وجود بیش از ۶۰۰ شرکت قطعه‌ساز در آن و به دلیل صنعتی‌بودن، یکی از مهم‌ترین شهرهای مهاجرپذیر کشور محسوب می‌شود به همین سبب تبلیغات محیطی در تبریز از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد زیرا تبلیغاتی که در این شهر اجرا شود نه تنها توسط شهروندان تبریزی بلکه عده ای زیادی از توریست ها ی داخلی و خارجی دیده خواهد شد و بشرط اینکه تمامی اصول تبلیغات محیطی و استانداردهای آن رعایت شود تا مورد توجه و استقبال قرار گیرد. اجاره بیلبورد در تبریز کلانشهر تبریز با جمعیتی حدود دو میلیون نفر از جمله کلانشهرهایی است که تبلیغات محیطی آن با وجود تنوع فراوان هنوز نتوانسته به نظم و انسجام لازم دست یابد. چهارراه ها و معابر عمومی شهر بدون توجه به استاندارد های بصری به گونه ای با بیلبورد های آهنی که اکثرشان هم خالی از تبلیغات است تزئین شده که به جای افزوده شدن به زیبای های شهر جلوه ای نا مناسب را مقابل دیدگان شهروندان و رهگذران قرار داده است و تبلیغات محیطی و اجاره بیلبورد در تبریز بر اساس تحقیقات اصولی انجام نمی شود و همچنین تعرفه انجام تبلیغات محیطی در این شهر به سبب کلان شهر بودن نسبتاَ زیاد است و در حال حاضر،اجاره بیلبورد در تبریز برای فعالان این عرصه و مدیران تبلیغات چندان حسنی ندارد و اکثر تابلو های نصب شده در سطح شهر را شهرداری عهده دار می باشد.

مخدوش شدن فضای بصری در تبریز

تبریز در کنار داشته های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی ، راهکارهای اصلاحی برای اجاره بیلبورد در این حوزه تدوین و ارائه نگردیده است.از جمله عواملی که در رسیدن یک شهر به شاخصه های کلان شهری نقش دارد، وضعیت تبلیغات محیطی و اطلاع رسانی های شهری است. تبلیغات محیطی در تبریز نه تنها موجب نازیبا شدن چهره شهر شده است، نتایج مطلوب را برای برندهایی که در صدد هستند از طریق تبلیغات محیطی با مخاطبانشان در ارتباط باشند در بر ندارد و مجریان اجرا کننده اقدام به نصب سازه ها در مکانهایی غیر اصولی نموده اند که همین امر هر روز بیش از گذشته منجر به از دست رفتن شاخصه های زیبایی در شهر تبریزشده است.

در بسیاری از موارد نیز خالی ماندن بیلبوردهای تبلیغاتی که به دلایل مختلف از جمله مکان یابی نامناسب و هزینه های گزاف جلوه بسیار نامناسبی را در شهر ایجاد کرده است و تابلو های نصب شده عاری از هرگونه نو آوری و جذابیت می باشد.عمده آسیب تداخل دیداری ناشی از تابلوهای شهری، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، سردر فروشگاه ها و مراکز تجاری و نیز سازه های متعدد و غیر اصولی تبلیغات محیطی حاصل شده است که باعث سردر گمی نگاه مخاطب می شود و آنچه به عنوان ضعف اساسی در حوزه تبلیغات محیطی دیده می شود، محتوای کم اثر و نا کارآمد است که ریشه اصلی آن را می توان در فاصله در حال رشد میان هنر و صنعت تبلیغات دید.

مکان های مناسب برای اجاره بیلبورد در تبریز

از جمله موقعیت های مناسب برای اجاره بیلبودر تبریز شامل:

 • چهارراه ابوریحان
 • خیابان رسالت
 • چهارراه مارلان
 • خیابان امام
 • فلکه دانشگاه
 • خیابان پاسدارن
 • بلوار ولیعصر
 • میدان فهمیده
 • میدان خیام
 • بلوار هفت تیر
 • چهارراه آخونی

و… می باشد.

تصاویر برخی از تابلو های تبلیغاتی تبریز

تبلیغات محیطی در تبریز شامل: تبلیغات تلویزیون های بزرگ شهری،بیلبورد تبلیغاتی،ایستگاه های اتوبوس و تاکسی،سازه های پرچمی و … تقسیم می شود که هرکدام از این نوع تبلیغات محیطی در زمان های مختلف و برای کسب و کارهای مختلف مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.