آشنایی با تبلیغات در مراکز خرید

آشنایی با تبلیغات در مراکز خرید

موفقیت مراکز خرید به عوامل و متغیرهای زیادی بستگی دارد که باید قبل از شروع کار با دقت و به صورت استراتژیک بررسی شوند. این عوامل عبارتند از: میزان سهولت دسترسی به مرکز خرید، موقعیت مکانی آن، خدمات ارائه شده به مشتریان، سهولت استفاده از پارکینگ و … . اما در کنار تمامی این مسائل، انجام فعالیت های بازاریابی و اجرای کمپین های تبلیغاتی برای مراکز خرید از موارد بسیار مهم و پایه ای بوده و نقش مهمی در جذب مشتریان جدید خواهد داشت.
با اجرای تبلیغات در مراکز خرید می توان محدود بودن به فروش فصلی را تا حد زیادی کاهش داد و تشویق افراد برای امتحان کردن محصولات و خدمات و در نهایت گسترش و توسعه ی نام تجاری برند از جمله فعالیت هایست که با تبلیغات محیطی می تواند در اثر بخشی آن نقش به سزایی داشته باشد به همین سبب در ادامه به آشنایی با تبلیغات در مراکز خرید می پردازیم.

گوناگونی تبلیغات محیطی در مراکز خرید

مراکز تجاری و تفریحی یا همان مراکز خرید به مفهوم کلی به مراکزی سرپوشیده و یا روبازی اطلاق میگردد که تعدادی فروشگاه را شامل گردیده که این فروشگاهها می توانند از یک یا چند صنف مختلف تشکیل گردند.این محل کانون داد و ستد بوده و ارتباط مستقیم بین عرضه و تقاضا را برقرار می نماید.فضاهای اجتماعی موجود در بازارها سبب گردیده است تا بازارها تنها مکانی برای رفع نیازهای روزمره نباشند بلکه بسیاری از رویدادها در فضاها و مکانهای مختلف بازار انجام پذیرد.

تبلیغات محیطی در مراکز خرید به شیوه های متنوع و گوناگونی اجرا می گردد که مهم ترین آنها به شرح ذیل می باشد:

  • بیلبوردهای تبلیغاتی: اولین چیزی که دریک ساختمان به چشم می خورد ورودی ساختمان است که اغلب مواقع با نمای ساختمان یکپارچه می باشد اما ساختمان ها و مجتمع های تجاری برای اینکه به رهگذران و خریداران نشان دهند که ساختمان یک مجتمع برای بازدید عموم است، در نزدیکی مراکز تجاری و در نمای ورودی بیلبوردهای تبلیغاتی را از برندهای قابل عرضه در این مراکز را نصب می کنند.

تبلیغات درمرکز خرید

 

و همچنین نصب و اجرای تبلیغات در فضاهایی که در دید عموم قرار دارد و فاقد کاربری است را می توان به عنوان جایگاهی برای پوسترها و بیلبوردهای تبلیغاتی طراحی نمود تا از این طریق هم مشتریان از سردرگمی در آیند و هم غرفه ها و واحدهای تجاری بتوانند محصولات خود را در داخل ساختمان به مردم معرفی نمایند.مکان یابی اینگونه فضاها باید با مشورت مشاوران تبلیغاتی صورت گیرد تا در حداقل فضا حداکثر بهره وری از فضا صورت گیرد.

  • نصب تلویزیون های تبلیغاتی :اصلی ‌ترین نقطه قوت تابلوهای دیجیتال که در تبلیغات مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، این ‌است که می‌‌توانند پیام‌ها را به سرعت برحسب شرایط تغییر دهند و به عبارت بهتر، پیام‌ها را با شرایط فوری، انطباق دهند.

کاربرد اصلی تابلوهای تبلیغاتی دیجیتال در عرصه تبلیغات در نقطه خرید است. در چنین نقاطی تبلیغات ‌کنندگان نیاز به این دارند که کالاها و خدماتشان به طرزی پیوسته معرفی شود.

originalimage

اولویت صاحبان مراکز تجاری جهت خرید تلویزیون درآمدزایی، تبلیغات و بازرگانی است با توجه به جذابیت و جذب مشتری که تلویزیون شهری دارد در داخل چنین مجموعه هایی با پخش زنده فیلم و سریالهای تلویزیونی، مسابقات حساس ورزشی و همچنین پخش زنده تصاویر دریافتی از دوربینهای مداربسته آن مجموعه و همچنین انجام تبلیغات و ارائه پیام های فرهنگی سعی در بالا بردن پتانسیل ها فروش خود دارند.مراکز خرید همچنین با اجاره تلویزیون شهری به کسبه و صاحبان مشاغل می توانند هزینه های آن را جبران کنند.

  • برگزاری مسابقات مختلف : در نظر گرفتن مراسم قرعه کشی و اهدای جوایز ارزشمند ابزار قدرتمندی در جهت اثرگذاری و انگیزه بخشی به مصرف کنندگان برای خرید از یک مرکز خاص و البته پررنگ کردن نام مرکز خواهد بود. بدین صورت که به میزان خرید در هر نوبت، یک یا چند کارت قرعه کشی اهدا می شود. با خرید بیشتر، تعداد کارتهای بیشتر و در نتیجه شانس بیشتری برای برنده شدن خواهند داشت. با این اقدام می توان به سادگی به یک بانک اطلاعاتی قوی نیز برای ارسال تبلیغات دست پیدا کرد و از مشتریان خواسته شود که شماره تلفن همراه یا ایمیل خود را بر روی کارت ها درج نمایند.

برگزاری مسابقات با محتوای ارسال متن توسط مشتریان یکی از ساده ترین و در عین حال ارزشمندترین روش هایی است که می توان در جهت بازاریابی مراکز خرید انجام داد. بدین صورت که از مشتریان خواسته می شود تا در یک روز خاص(مثلا روز پدر، شب یلدا، عید نوروز و…) یک متن کوتاه در مورد مرکز خرید و در مورد احساس خود نسبت به این مرکز یا ارزش های آن یا حتی پیشنهادات و انتقادات خود بنویسند و از طریق یک پیامک ارسال کنند.

ارزشمندی این کار از آن جهت است که در مدت زمانی کوتاه، صاحبان مراکز خرید به حجم زیادی از نظرات، خواسته ها و یا حتی نیازهای مشتریان دست پیدا می کنند که می تواند راهنمای مناسبی برای دیگر برنامه های بازاریابی و یا روابط عمومی باشد. در واقع هدف اصلی از این کار جمع آوری اطلاعات مورد نیاز به ساده ترین روش است تا بتوان از آنها در برنامه ریزی های آتی استفاده نمود و از جمله مسابقات دیگر می تواند تاثیر شگرفی در جذب مشتری و توسعه برند داشته باشد.

  • نصب بنر و تابلوهای تبلیغاتی : فضای بهره مندی مراکز خرید به منظور ارائه ‏تبلیغات بسیار حائذ اهمیت است، نصب پوستر ها و بنرهای تبلیغاتی از برندها در طبقات مختلف به منظور بازدید از آن فروشگاه یکی از بهترین شیوه های معرفی محصولات یا کالا در بین مخاطبین می باشد که در نقطه خرید بهترین کاربرد را دارد.

نمونه ای از تصاویر تبلیغات در مراکز خرید

مزایای تبلیغات در مراکز خرید

مراکز خرید ، فروشگاه ها و مجتمع های تجاری از مناسب ترین نقاط برای ایجاد ارتباط دوسویه و تعامل مناسب با مشتریان است که از جمله مزایای این روش راه های به نسبت ارزانتر برای معرفی و مطرح ساختن یک نام تجاری ، معرفی آن در نقاط فروش می باشد. این نقاط فروش می توانند گستردگی زیادی داشته باشند و به طور مستقیم با مشتریان و خریداران در تماس باشند که در نتیجه به کارگیری این روش ارتباطی ، انتقال اطلاعات و گرفتن بازخور روان تر از مزایای تبلیغات در مرکز خرید می باشد.
از جمله مزایای دیگر این شیوه تبلیغاتی کارآیی این روش است که باعث ایجاد تمایز ، نوآوری در شیوه های معرفی از جمله معرفی در مراکز خرید و فروشگاه ها در بین رقبا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.