تبلیغات در مترو

تبلیغات در مترو

امروزه در تمامی جهان تبلیغات محیطی در ایستگاه های مترو به عنوان یکی از بهترین ابزارهای اطلاع رسانی برای صاحبان پیام شناخته شده است. ساخت مترو در ایران نیز از همان ابتدای شروع به کار در همین رابطه مورد توجه بزرگ‌ترین دست اندر کاران امور تبلیغات در کشور واقع شد و شرکت‌های متعدد فضاهای مختلف مترو را به این منظور مورد بهره برداری قرار داده و صاحبان پیام و بنگاه های اقتصادی نیز تلاش گسترده ای در این باره داشته‌اند . از زمان افتتاح قطار شهری ، این وسیله به عنوان ایمن ترین ، راحت ترین ، سریعترین و بصرفه ترین وسیله حمل و نقل عمومی در بین مردم شناخته شده است بطوری که در حال حاضر این وسیله نقلیه، انتخاب اول مردم برای سفرهای درون شهری می باشد.

قطار شهری چیست؟

قطار شهری یا مترو نام سامانه قطارهای مسافربری داخل شهری است. مترو و یا قطار شهری می‌تواند در زیر یا بر روی سطح زمین و بر روی ریل مخصوص خود حرکت کند. مترو در کم شدن مشکل ترافیک و نیز آلودگی هوا در کلان‌شهرها بسیار موثر است. با توجه به زیاد شدن خودروهای سواری در سطح شهر و افزایش ترافیک در شهرهای بزرگ که این امر موجب طولانی شدن سفرهای شهری میگردد. قطار شهری از استقبال خوبی برخوردار است.
تبلیغات در مترومترو قابلیت جابه‌جایی مسافران زیادی را دارد یکی از مهم‌ترین محاسن مترو، جدا بودن آن از سایر مسیرهای شهری است. به این ترتیب ترافیک مسافران مترو با ترافیک شهری گره نمی‌خورد و در حقیقت مترو باری را از دوش خیابان‌های شهر بر می‌دارد و به زیر زمین می‌برد.
مترو هم می‌تواند از روی زمین رد شود و هم از زیر زمین، اما معمولا در مرکز شهرها از زیر زمین رد می‌شود و در حومه از روی زمین. به دلیل حجم بالای مسافری که با مترو جابه‌جا می‌شود، مترو پایه سیستم حمل‌و‌نقل شهری در شهرهای بزرگ قرار می‌گیرد و از سیستم‌های حمل‌ و‌نقل دیگر مانند اتوبوس و تاکسی برای تکمیل خدمات‌رسانی مترو استفاده می‌شود.
در طی سال‌های گذشته ایجاد خطوط مترو در شهرهای جهان سرعت گرفته است این روزها در بسیاری از شهرهای جهان شهروندان سفر درون شهری خود را با هر وسیله‌ای که آغاز کنند، بالاخره در یک مرحله از مترو استفاده می‌کنند.

ابزارهای تبلیغاتی در مترو

تبلیغات از طریق تابلوها و دستگیره های داخل قطارها
تبلیغات از طریق تابلوهای هوشمند آیینه ای
تبلیغات بر روی دیواره پله برقی (تابلوهای بک لایت)
بیلبوردهای دیواری مترو

علت تبلیغات در مترو

تبلیغات در متروامروزه تبلیغات شهری به لحاظ جذب مخاطب، زیبایی، ایجاد تنوع در محیط، عدم آلایندگی، هزینه ای بسیار پایین در مقایسه با تلویزیون و رسانه های تصویری دیگر را دارد و یکی از بهترین روش های تبلیغاتی در دنیا به شمار می رود.
در کشور ما، با پایان جنگ تحمیلی و به طور طبیعی تغییرات حاصله در بازار مصرفِ انواع کالاهای مصرفی و غیر ماندگار و کالاهای لوکس و طبقه ی بالا، تبلیغات به عنوان بازوی قوی تولید کنندگان خرد و کلان به میدان آمد. در این میان و با رشد انواع ۳ گانه تبلیغ چاپی، پخشی و محیط بیرونی، تابلوهای تبلیغاتی نیز رونقی دوباره و شتابان تر به خود گرفتند.
معضل بزرگ ترافیک و آلودگی مهلک هوای شهرها باعث شده تا شهرداری ها و دیگر دستگاه های مرتبط در وضعیت اضطراری و پرشتاب درصدد توسعه راه آهن شهری برآمده تا در فواصل کوتاه خطوط و ایستگاه های دیگری را نیز به شبکه عظیم متروی اضافه نمایند تا همشهریان کمتر از وسیله نقلیه شخصی استفاده نمایند و در آینده ای نه چندان دور فرهنگ استفاده از مترو قطعاً بیش از وضعیت فعلی ارتقاء خواهد یافت .
شایان ذکر است در حال حاضر روزانه حدود 4 میلیون نفر مسافر وارد ایستگاه های مترو می شوند که این افراد اعم از زن و مرد از طبقات مختلف جامعه نظیر تجار ، بازرگانان، اساتید، دانشجویان، دانش آموزان، کارمندان، کارگران و … بوده که هدف اصلی صاحبین کالا و خدمات قرار دارند و به تعبیر دیگر افرادی که در مترو عبور و مرور می نمایند قطعاً جزء افراد فعال جامعه می باشند که دستی در اقتصاد کشور دارند که این مهم فرصت بسیار مناسب و استثنایی را در تبلیغات تجاری بوجود آورده است. در واقع تبلیغات محیطی در ایستگاه مترو که جزء پر تردد ترین فضای حمل و نقل عمومی کشور محسوب می شود و بهره برداری از امکانات تبلیغاتی مترو باعث افزایش فروش در زمینه کالا و یا خدمات می گردد. ایستگاه های مترو نیز مکان مناسبی جهت تبلیغات محیطی می باشند که این مکان ها نیز مورد توجه صاحبان تبلیغات قرار گرفت و با توجه به امکانات موجود بصورت گسترده وجود دارد.

مزایای تبلیغات در مترو

تبلیغات در متروطولانی بودن زمان دیده شدن تبلیغ، از مزایای مهم تبلیغ در داخل واگن های مترو است در واقع مسافر مترو یک مخاطب به چنگ آمده است که باید تا مقصد در قطار بماند و به طور متوسط زمان یک جابجایی با مترو ۱۲،۲ دقیقه است. پس به احتمال زیاد تبلیغ را بیش از یک بار رویت می کند همچنین تبلیغ به جهت کثرت تردد کنندگان ، در معرض دید افراد زیادی قرار می گیرد.
امکان اجرای آگهی های جذاب و خلاقانه (جذابیت آگهی ): با توجه به فضای در اختیارو بستر محیا شده امکان اجرای طرح های خلاقانه وجود دارد بطوری که می توان برای حک برند در ذهن مخاطب و متقاعد کردن آن به خرید ، نسبت به طراحی و اجرای آگهی خلاقانه و متفاوت همسو با سلیقه مشتری اقدام نمود.
بالاترین تکرارآگهی (حک برند درذهن مشتری): شیوه واگذاری فضاهای تبلیغاتی داخل ایستگاه ها به شکلی برنامه ریزی شد که هر طرف ایستگاه کلیه فضاهای ارزشمند آن مانند مداخل ورودی (راه پله ،آسانسور) ، سالن عمومی و سکوی انتطار به یک برند اختصاص پیدا کند بطوری که با ایجاد یک فضای مجازی ( مانند یک غرفه در نمایشگاه ) ضمن معرفی کلیه محصولات ، محیط برای مشتری تداعی فضای صاحب آگهی باشد. در نتیجه در این فضا ضمن برندینگ ، محصولات ومزیتهای آن مکررا برای متقاعد کردن مشتریان به خرید به نمایش در می آید.
سطح پوشش : برای آنکه بتوان بیشترین مخاطب را پوشش داد با در نظر گرفتن اینکه هر ایستگاه در هر منطقه از شهر جمعیت بومی و غیر بومی خاص خود را دارد

تبلیغات در مترو انحصار و اختصاص فضا های داخل ایستگاه به یک برند: با توسعه بنگاه های اقتصادی و محدودیت فضاهای تبلیغاتی مناسب ، باعث شده شرکت های تبلیغاتی براساس تقاضا اکثر فضاهای خوب تبلیغاتی را چند تکه و به چند برند اختصاص دهند( مانند روزنامه ، تلویزیون و…) که با توجه به اینکه هریک از برندها در بازار مشتریان خاص خود را دارند و از جایگاه متفاوتی برخوردار می باشند ممکن است یکدیگر را تحت شعاع قراردهند
نزدیکی صاحب آگهی به مشتری (صمیمیت): از آنجایی که اکثر بنگاه های اقتصادی همواره شعار در کنارتان هستیم را برای مشتریان خود به عنوان سرلوحه مشتری مداری مطرح می کنند ولی عملا با نصب آگهی برروی رسانه های مرتفع ودور از دسترس از نظر روانشناسی در مشتریان خود اختشاش فکری ایجاد می نمایند در قطار شهری باید با نصب سازه های هم قد مشتری این شعار را به واقعیت تبدیل کرد .
• عمر طولانی آگهی و امکان استفاده عموم مردم از مترو.
• در اختیار داشتن زمان کافی برای تاثیر گذاری مناسب تبلیغ بر مخاطب.
• عدم امکان قطع تبلیغ یا دور انداختن آن توسط مخاطب این رسانه.
• حضور مستقیم ، مستمر و بدون واسطه.
• سادگی در برنامه ریزی و خرید رسانه.
• سیال بودن و به جریان در آمدن و توزیع مخاطب حول این رسانه.
• شناور بودن پیام و انعطاف پذیری مناسب.
• اعتبار بالای آگهی در این رسانه.
• تنوع در تجلی تبلیغ و امکان اجرای ایده های خلاق.
• امکان اطلاع رسانی سریع و گسترده به مخاطبان.
• امکان ارائه پیام های طولانی به دلیل راحتی در مطالعه و پیگیری سریع آگهی توسط مخاطب با اینترنت تلفن همراه و…
• پوشش مطلوب بازار محلی به خاطر استقبال گسترده مردم.

منبع خبر : پایگاه خبری محیطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.