تبلیغات در شبکه های ماهواره ای ممنوع

تبلیغات در شبکه های ماهواره ای ممنوع

چند سالیست که دستورالعمل تبلیغات ماهواره ای توسط دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی بیانیه ای به مضمون “ممنوعیت پخش تبلیغات کالاها و خدماتی که در ایران توزیع یا ارائه میشود”، منتشر شده است و در این بیانه به صراحتا تبلیغات در شبکه های ماهواره ای را غیر قانونی و خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد است. در همین راستا فایلی با عنوان راهنمای تبلیغ دهندگان در رسانه های بیگانه، منتشر شده است که توضیحاتی در مورد این دلایل این تصمیم و مراحلی که متخلفین از این دستورالعمل، برای رفع مجازات بایستی انجام دهند را ارائه نمود. پایگاه اطلاع رسانی تبلیغات محیطی ایران، در زیر متن این فایل راهنما را جهت اطلاع رسانی به شما دوستان عزیز، استخراج و منتشر میدارد:

 متن فایل راهنمای تبلیغات در شبکه های ماهواره ای

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا به شرح وظایف قانونی و با درک ضرورت برخورد جدی با فعالیت های تبلیغاتی غیرقانونی شبکه های ماهواره ای، رصد تبلیغات بازرگانی شبکه های مذکور را از ابتدای سال 1386 در دستور کار خود قرار داده است و هم اکنون با بهره گیری از امکانات و تجهیزات موردنیاز، رصد تمامی شبکه های فارسی زبان غیرقانونی را به صورت روزانه و مستمر در دستور کار خود دارد.

دلایل برخورد با تبلیغات شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چیست؟

بخش گسترده ای از فضای کلی برنامه های ماهواره ای به پخش آگهی های تبلیغاتی و بازرگانی اختصاص دارد. شبکه های مذکور به دلیل ضرورت کسب درآمد و رفع نیازهای مالی در تأمین و ساخت برنامه های خود، تبلیغات کلا و محصولات را در دستور کار خود دارند. تحقیقات و تحلیل کارشناسان ثابت می کند تبلیغات این شبکه ها تبلیغ کالاها و محصولات خارجی و مغایر با تقویت و حمایت از تولیدات و صنعت داخلی است؛ با این قصد و نیت که مردم را متمایل به خرید کالاهای خارجی کرده و از کالاها و محصولات داخلی دور کنند که این امر تولیدکنندگان داخلی را با مشکل مواجه می کند و منجر به اختلال و چالش در چرخه تولید و اقتصاد کشور میشود.

یکی دیگر از آسیب های تبلیغات ماهواره ای، رواج فرهنگ مصرف گرایی است. تنوع کالاهایی که همگی مزایایی مشابه دارند و با اندکی تفاوت نسبت به محصول سری قبل، از سوی تبلیغ کنندگان موفق تر و مؤثرتر معرفی می شوند با ایجاد نوعی احساس نیاز، صرفا سعی در جذب مشتری دارند، پس می توان آثار سوء تبلیغات ماهواره ای در حوزه اقتصاد را در 2 سرفصل کلی ذیل خالصه کرد:

تبلیغات ماهواره ای

۱- تهدید اقتصاد کشور (تولید ملی و داخلی) به دلیل تبلیغ و توزیع کالاهای خارجی از طریق شبکه های ماهواره ای و نیز رقابت برای تصاحب بخشی از چرخه اقتصادی صنعت تبلیغات کشور به نفع این شبکه ها.
۲- ایجاد فرهنگ مصرف گرایی در جامعه شما با حمایت از منبع تغذیه مالی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان به نوعی به ادامه حیات آنان کمک می کنید و سهمی بسیار بزرگ در حمایت از تاثیرات مخرب تبلیغات و برنامه های این شبکه ها بر سالمت جسمی و روحی جامعه ایران دارید.

تأثیرات مخرب تبلیغات ماهواره ای بر سلامت جامعه

۱- جابه جایی مرجعیت بهداشت و سالمت مردم از متخصصان و پزشکان و منابع و رسانه های تخصصی حوزه پزشکی و سلامت به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان داروها و کالاهای پزشکی که با استفاده از مجاری و شیوه های تبلیغات بازرگانی جدید، برای ایجاد و گسترش بازارهای فروش خود تلاش می کنند.

۲- رواج فرهنگ بیماری زائی توسط پخش انواع خاصی از تبلیغات، که موجب توهم بیماری و از دست رفتن اعتماد به نفس مخاطب میشود.
۳- معرفی و تبلیغ انواع داروهای غیرمجاز و تقلبی و نیز کالاهای قاچاق بهداشتی و آرایشی که مجوزها و استانداردهای مراجع رسمی و مراکز معتبر پزشکی و دولتی را ندارند و مصرف آنها برای مردم مضر یا دارای عوارض ناخوشایند است. علت مراجعه بسیاری از بیماران در گروه سنی جوانان به مراکز درمانی، استفاده از داروها و وسایلی است که برای کاهش وزن و درمان اعتیاد و رفع مشکالت جنسی این روزها در ماهواره تبلیغ میشود.
۴- تجویز نسخه های عمومی و کلی برای مصرف دارو، مواد و وسایل و انواع رژیم های غذایی و … برای مردم بدون توجه به وضعیت و ویژگی های جسمانی و روانی آنان.

۱۱ سازمان در برخورد با تبلیغات شبکه های ماهواره ای فارسی زبان با یکدیگر همکاری می کنند

۱- دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی
۲- پلیس امنیت اخالقی ناجا
۳- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
۴- سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران
۵- اداره کل بازرگانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۶- مرکز تحقیقات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۷- وزارت صنعت، معدن و تجارت
۸- شرکت مخابرات ایران
۹- گمرک جمهوری اسالمی ایران
۱۰- شرکت پست جمهوری اسلامی ایران
۱۱- ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

چرخه اداری مقابله با تبلیغات شبکه های ماهواره ای فارسی زبان

 • در مرحله اول پس از تماس تلفنی و تذکرات شفاهی ضمن ارسال یک اخطار کتبی به نشانی اعلام شده از سوی شما، پروندهای در دفتر تبلیغات و اطالع رسانی برای محصول، کالا یا خدمات تجاری تبلیغ شده تشکیل میشود. پس از دریافت اخطار کتبی که هم به صورت حضوری و هم از طریق دورنگار به شما تحویل داده خواهد شد، ۴۸ ساعت فرصت دارید تا پخش آگهی خود را از شبک ههای مورد نظر متوقف نمایید. در غیر این صورت اخطار دوم پس از ۴۸ ساعت برایتان ارسال شده و عدم همکاری از جانب شما در پرونده تان درج می شود. لازم به ذکر است در صورت هرگونه پیگیری برای قطع آگهی حتما با کارشناسان این بخش تماس گرفته و آنها را در جریان اقدامات انجام شده قرار دهید.
 • در صورت عدم توجه به اخطارهای ارسال شده و تماسهای تلفنی گرفته شده، ۴۸ ساعت پس از دریافت اخطار دوم مشخصات شما برای اقدامات بعدی به پلیس امنیت اخلاقی ناجا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (در آگهی های مربوط به دارو و درمان) ارسال خواهد شد.
 • پس از ارسال مشخصات شرکت صاحب آگهی به پلیس امنیت اخلاقی ناجا، تمامی شماره تماس های شرکت مسدود شده و در صورتی که تبلیغات مربوط به یک محصول تولید داخل ایران باشد، کارخانه و دفتر مرکزی آن پلمپ میشود.
 • پس از ارسال مشخصات شرکت صاحب آگهی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شما نامه ای از این وزارتخانه مبنی بر مراجعه حضوری و ارائه توضیحات دریافت خواهید کرد که در صورت عدم توجه از تأیید مجوز ورود کالای شما به داخل کشور توسط این وزارتخانه جلوگیری خواهد شد.

آیا شما صاحب یک شرکت نمایندگی محصول خارجی در داخل کشور هستید؟

تبلیغات در شبکه های ماهواره ای

همانطور که میدانید شرکت های دارای نمایندگی محصولات خارجی در ایران موظفند قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران از جمله مسایل مربوط به تبلیغات را رعایت نمایند. از آنجا که شرکت های اصلی(مادر) تولیدکننده محصولات در خارج از کشور خود را مقید به رعایت منع تبلیغات در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان نمیدانند، این موضوع از طریق نمایندگی های شرکت های مذکور در کشور پیگیری می شود. لذا تا قطع کامل آگهی مورد نظر موضوع را از طریق شرکت اصلی پیگیری نموده و حتما پیگیری های خود را به دفتر تبلیغات و اطالع رسانی اطالع دهید. بی توجهی به این موضوع می تواند منجر به جلوگیری از ورود کالای شما به کشور شده و در صدور مجدد مجوز نمایندگی تان مشکلاتی را به وجود آورد.

 آیا شما صاحب یک کلینیک زیبایی یا کاشت مو در ایران هستید؟

باید آگاه باشید که با توجه به ممنوعیت پخش هرگونه برنامه تبلیغی در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان این موضوع علاوه بر این که از سوی سازمان های گفته شده پیگیری میشود منجر به پلمپ کلینیک و همچنین لغو مجوز سازمان نظام پزشکی شما میشود.

سواالت متداول

سوال: پس از دریافت اخطار کتبی سریعا پخش آگهی خود را قطع کردم. اقدام بعدی که باید انجام شود چیست؟

پاسخ: پس از قطع آگهی به نشانی (تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، بعد از هتل هما، شماره ۴۷، دفتر اسناد رسمی شماره ۷۰۱ تهران، سردفتر: آقای اجراع) مراجعه نموده و برگه تعهد عدم پخش مجدد آگهی در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان را امضا کنید. الزم به ذکر است در صورت عدم امضا فرم موردنظر پرونده شما همچنان در جریان بوده و در صورت مشاهده مجدد آگهی بدون ارسال اخطار، مشخصات شما به پلیس امنیت اخلاقی ناجا اعالم میشود.

سوال: پس از ارسال مشخصات شرکت به پلیس امنیت اخلاقی ناجا و قطع خطوط تلفنی، آگهی را قطع کردم. در حال حاضر برای وصل خطوط چه باید بکنم؟

پاسخ: اگر پس از قطع خطوط تلفنی تان، اقدام به قطع آگهی خود کرده اید، در مرحله اول باید با مراجعه به نشانی اعلام شده در سوال قبل برگه تعهد نامه را امضا کرده و در مرحله دوم در یک نامه رسمی با مهر و امضای مدیر شرکت که خطاب به دفتر تبلیغات و اطالع رسانی نوشته میشود ضمن اعالم اینکه پخش آگهی خود را از تمامی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان قطع کرده اید، درخواست نمایید تا خطوط تلفنی شرکت مجدداً فعال شوند.

لازم به ذکر است که وصل مجدد خطوط تلفنی و فک پلمپ محل کار شما مستلزم بررسی در کمیته ویژه ی این موضوع است. کمیته موردنظر ضمن بررسی مدت زمان پخش و میزان توجه و پیگیری صاحبان آن آگهی دستور وصل خطوط را صادر می نماید.

در صورت وجود هرگونه پرسش با شماره 88007995 تماس گرفته و از کارشناسان این حوزه راهنمایی بخواهید.

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. بخش رصد شبکه های ماهواره ای فارسی زبان

دریافت فایل راهنمای تبلیغات در ماهواره های فارسی زبان

همچنین شما میتوانید آخرین اخبار را در زمینه قوانین و مقرارت تبلیغات در ماهواره های برون سازمانی را از لینک زیر دریافت نمایید:

اخبار تبلیغات در شبکه های ماهواره ای

3 دیدگاه برای “تبلیغات در شبکه های ماهواره ای ممنوع

 1. علی زعفری گفت:

  ظاهرا این قوانین صرفا جنبه عوام فریبی دارد و کمتر اجرایی میشود. بسیار شاهدیم که کالاهای ایرانی در ماهواره های فارسی زبان تبلیغ میشود و ظرف مدت یک روز به درب منازل ارسال میشود. حتی گارانتی تعویض و خدمات فروش هم دارند.

 2. بی نام بی اجازه ! گفت:

  بسیار هم قوی تر عمل میکنند ‌. سال ۱۳۹۳ تبلیغات داشتم ، جایی دعوت کردند و در چایم چیزی ریختند که حدودا چند ماه پیش به خودم امدم ، الان سال ۱۳۹۶ است !

 3. ی.خ گفت:

  سلام من یک تولید کننده ایرانی هستم ومیخوام از طریق رسانه محصولم را تبلیغات کنم که به چرخه اقتصادی کشورم کمک کرده واشتغالزایی کنم.رفتم سراغ صداوسیما هزینه هاشون خیلی گرونه و اینقدری هم پول ندارم که توی شبکه های داخلی تبلیغ کنم.اسکوربوردهای تبلیغاتی(شامل تمام گزینه ها)هم هزینه هاش بالاست پس چه کاری باید بکنیم که مردم ببینند وبخرند.توی اینستاگرام هم میگذاریم بازده آنچنانی نداره.ماهواره هم قدغنه خوب چیکار کنیم.ما حاضریم برای تبلیغات بهمون وام بدن.یا صداوسیما چند نوبت برای ما تبلیغ رایگان انجام بده که بتونیم محصولمون را داخل تبلیغ کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.