تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس

تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس

انسان به واسطه گرافیک محیطی با محیط پیرامون خود سخن می گوید، و با دیگران ارتباط برقرار می کند. گرافیک محیطی در ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین برای افراد جامعه نقش موثردارد. تبلیغات و آگهی بر روی اتوبوس یکی ازموثرترین و جذابترین نوع تبلیغات گرافیکی است، این بار محیطی دات کام مجموعه ای از تبلیغات محیطی با موضوع تبلیغات برروی بدنه اتوبوس ها را تهیه کرده است. اتوبوس ها به خاطر ویژگی ذاتی خود یعنی قرار گیری در معرض میلیون ها چشم جایگاه مناسبی است برای تبلیغات محیطی و یا میتوان آنهارا به نوعی بیلبوردهای متحرک نامید. در این شیوه به دلیل اینکه اتوبوس مدام در سطح شهر در حال تردد است ، محدوده وسیعی از شهر و میلیونها بیننده را تحت پوشش تبلیغات محیطی قرار میدهد و طیف وسیعی از مخاطبین از شمال شهر تا جنوب شهر و از شرق تا غرب را در بر میگیرد، این نوع تبلیغات به دلیل هزینه پایین نسبت به سایر تبلیغات و تاثیرگذاری بالا، همچنین به دلیل نزدیکی زیاد تبلیغات به مخاطب از لحاظ ارتفاع اتوبوس این نوع تبلیغات را از جمله محبوبترینها در میان صاحبان برندها و محصولات قرار داده است.

تاریخچه تبلیغات اتوبوسی

تبلیغات بر روی بدنه اتوبوسدر سالهای گذشته آگهی تبلیغاتی روی اتوبوس مستقیماً زیر نظر شرکت واحد اتوبوسرانی قرار داشت و مشتریان برای عقد قرارداد میبایستی مستقیماً با اتوبوسرانی وارد مذاکره می شدند ، اما از سال ١٣٩٠، این امر به شرکتهای خصوصی واگذار گردیده ، روال کار نیز به این صورت است که صاحبان کالاهایی که نیاز به تبلیغات محیطی دارند بعد از اینکه مسیر و نوع اتوبوسها رامشخص نمودند ، اقدام به طراحی کار خود میکنند که قرار است روی بدنه اتوبوس چسبانده شود و بعد از گرفتن مجوزهای لازم از سازمان زیبا سازی اقدام به عقد قرارداد با یکی از شرکتهای مجری تبلیغات اتوبوس مینمایند و سپس یک نمونه از کارشان را چاپ و روی بدنه اتوبوس اجرا مینمایند ، در صورتی که طرح اجرا شده از نظر مشتری مورد تایید بود مابقی کارها به همان صورت چاپ و اجرا میگردد. اجرای تبلیغات یا همان چسباندن استیکر بر روی اتوبوس نیز توسط گروههای حاذق انجام میشود که مهارت خاصی در این زمینه دارند چرا که چسباندن استیکر تبلیغاتی روی بدنه اتوبوس با وجود برآمدگی ها و فرورفتگی های روی بدنه اتوبوس ، همچنین وجود زه ها و شبکه های دور اتوبوس واز حساسیت بالایی برخوردار است و این کار را تبدیل به یک کار کاملاً حرفه ای نموده است.

مزایای تبلیغات اتوبوسی

استفاده از این گونه ی تبلیغات محیطی  یا همان بیلبوردهای سیار نه تنها یک روش ابداعی و نو برای جلب توجه است، بلکه می تواند تاثیر ماندگار و طولانی در ذهن بیننده بر جا بگذارد.

 • به دلیل اینکه مخاطب این گونه تبلیغات خانواده ها هستند بسیاری از کارخانه های که مواد مصرفی را تولید میکنند مانند ماکارانی،شیشه پاک کن،مایع ظرف شویی و… استفاده از تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس ها بهترین گزینه برای تبلیغات این نوع از محصولات می باشد و بیشترین درصد فروش را دارند.
 • نکته حایز اهمیت در مورد این نوع تبلیغ، همه پسند بودن آنهاست و فضای شهر را رنگین تر میکند و در واقع فضایی را اشغال نمیکند.
 • این رسانه متحرک بوده و گردش آگهـــی در مسیر های مختلف داخـــل شهر را ممکن می سازد که فرصت و زمان کافی را در طول مسیر دارد.
 • این نوع تبلیغات به دلیل هزینه پایین نسبت به سایر تبلیغات و همچنین به دلیل نزدیکی زیاد تبلیغات به مخاطب از لحاظ ارتفاع اتوبوس این نوع تبلیغات را از جمله محبوبترینها در میان صاحبان برندها و محصولات قرار داده است.
 • با توجه به شکل خاصی که اتوبوس ها دارند و قابلیت متحرک بودن و سایر ویژگی های اتوبوس ها، میتوان ایده های خلاقانه بسیاری برروی اتوبوس ها اجرا نمود.
 • تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس علاوه بر اینکه بر مخاطبین بیرون جلب توجه میکنند میتواند فرصت تبلیغ در داخل اتوبوس بر روی دستگیره را هم داشته باشد. طراحی های هر دستگیره می تواند بطور منحصر به فرد نسبت به یک دیگر صورت پذیرد و بر روی هر دستگیره میتواند تبلیغات به صورت دوطرفه و نوع تبیلغ متفاوت باشد.

معایب تبلیغات اتوبوسی

استفاده از تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس علاوه براینکه مزایای زیادی دارد دارای معایبی نیز می باشد که به اختصار توضیح داده شده است.

 • به دلیل تردد در مسیرهای پررفت و آمد و شلوغ آگهی های تبلیغاتی که برروی اتوبوس ها است احتمال کثیف شدن و یا دود گرفتن تبلیغات وجود دارد.
 • این گونه تبلیغات محیطی برای کالاهای مصرفی مناسب ترند و در این نوع تبلیغات  فروش محصولات بالا میرود. اما برای سایر محصولات و یا خدمات بازدهی چندانی ندارد.
 • به دلیل هزینه پایین این گونه تبلیغات برای برندهای معروف استفاده نمیشود زیرا اگر این تبلیغات محیطی نامرتب و کثیف شوند میتواند باعث افت فروش شود.
 • به دلیل وجود برآمدگی ها و فرورفتگی های روی بدنه اتوبوس همچنین وجود زه ها و شبکه های دور اتوبوس این کار نیاز به دقت و حرفه خاصی دارد و اگر این تبحر وجود نداشته باشد درنتیجه کار را به خوبی نتوانستیم ارائه دهیم و درصد فروش به شکل چشم گیری کاهش می یابد.
 • این روش برای برندسازی (مخصوصا برندهای لوکس) نه تنها کاربردی ندارد بلکه نتیجه معکوس دارد.

موقعیت تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایران

اتوبوس بعنوان یک رسانه تبلیغاتی در دنیا بسیار مورد توجه است و وجود تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس موجب گشته تا مخاطبان برای برند تبلیغ شده ارزش قایل شوند و اگر قصد خرید کالایی را داشته باشند که تبلیغ آن بر روی بدنه اتوبوس شکل گرفته تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایرانباشد از آن به عنوان یک برند معتبر یاد خواهند کرد.
وجود تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایران در سال های اولیه، تبلیغاتی ساده و بدون خلاقیت بود که گردش اتوبوس در شهر تنها تبلیغات تکراری ویکنواخت چشم مخاطبان را خسته می کرد و به مرورزمان وشکل گیری کانون ها و مجریان تبلیغاتی،تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس با کیفیت بهتری نسبت به گذشته چاپ می شد و نوع طرح های اجرایی با اندکی خلاقیت به نمایش در می آمد.
با این وجود هنوز تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایران نوپا احساس می شود و با مشکلات زیادی مواجه است.از طرفی سازمان های مسئول در این رابطه مانند سازمان اتوبوسرانی، زیباسازی، راهنمایی ورانندگی بر اساس شرایط خاص وجود تبلیغات در برخی از شهرهای بزرگ را به لحاظ آلودگی بصری،تشدید ترافیک و… ممنوع کرده اند و برگزاری مزایده های دوره ای برای واگذاری اتوبوس ها برای تبلیغات این مشکل را دوچندان کرده است زیرا رقابت بر سر قیمت ها باعث می شود ارزشی دو چندان برای تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس اختصاص یابد.

 خلاقیت در تبلیغات اتوبوسی داخلی

خلاقیت موتور محرک بازاریابی است، اگربخواهیم در گذشته تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس ها که یکی از عرصه های رایج تبلیغات محیطی است نگاهی بیندازیم، می بینیم تبلیغات محیطی داخل ایران عاری از هرگونه خلاقیت بوده است و در واقع تبلیغات اتوبوسی در کشور ما تنها نظیر یک تابلوی اطلاع رسانی عمل میکرده و هیچ گونه خلاقیتی در آن به چشم نمیخورده. اما به تازگی نمونه کمرنگی از خلاقیت را در طرح های داخلی می توان دید و خلاقیت درمتن و نحوه طراحی تبلیغات آن دیده شود.

نمونه ای از تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در ایران

خلاقیت در تبلیغات اتوبوسی خارجی

در طرح های خارجی شاهد طرح های گاها باور نکردنی وقابل لمسی بر روی بدنه اتوبوس ها هستیم که نشان از اثربخشی این رسانه تبلیغاتی خلاقانه دارد. در واقع تبلیغات در همه ی قسمتهای اتوبوس صورت میگیرد وبرای انجام چنین کارهای تنها باید ذهن خلاق و مبتکرداشته باشیم.

نمونه ای از تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس در خارج از کشور

 

12 دیدگاه برای “تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس

 1. علی وای نسب گفت:

  با سلام و تشکر از زحمات شما عزیزان یه سوال داشتم آیا تبلیغات روی خودروهای سواری قدغن هست!

  1. امیر سورنای (سردبیر) گفت:

   با سلام
   هر نوع تبلیغات عمومی نیاز به مجوز از شهرداری دارد.
   تا آنجایی که بنده اطلاع دارم، امکان تبلیغات برروی تاکسی های شهری در تعدادی از شهرهای ایران وجود دارد.

 2. فرهاد گفت:

  سلام. من شرکت اصلی تبلیغات روی اتوبوس را میخوام . میتوانید کمکم کنید. (نمیخواهم دست دوم باشد). متشکرم

  1. امیر سورنای (سردبیر) گفت:

   کدام شهر مد نظرشماست.
   هر شهر متفاوت است

 3. انوش گفت:

  نظرتان راجع به تبلیغات تاکسی چیست?

 4. صادق زاده گفت:

  سلام جهت تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس ها با چه واحدی باید تماس بگیریم

 5. محمد علی گفت:

  چسباندن استیکر روی پنجره، داخل اتوبوس های شلوغ رو، تبدیل به زندان انفرادی میکنه! این کار پایمال نمودن حقوق مسافران و آزار رساندن مستقیم شهروندان هست!!! لطفن با خلاقیت بیشتر از آزار بیشتر مردم جلوگیری نمایید

 6. مرتضی گفت:

  باسلام در شهر بابل بطورمستقیم میتوانید باسازمان اتوبوسرانی هماهنگ واقدام کنیدیابا شماره ۰۱۱۳۲۲۵۶۲۳۷ تماس بگیرید

 7. شارژک گفت:

  عالی بود

 8. گلشن گفت:

  سلام مجری تبلیغات اتوبوسرانی بوشهر رو میخوام میتونید راهنماییم کنید؟ ممنون

 9. گلشن گفت:

  آیا برای تبلیغات روی اتوبوس حتما باید با مجری تبلیغاتی همون شهر و همن شرکت طرف قرارداد شهرداری ، کار کنیم؟یا میشه طرح رو شهر دیگه طراحی کرد؟

 10. محمد گفت:

  معمولا مجری خودش میدونه محدودیتش توی اون شهر چیه و دستشم باز تره بهتره خودش کار کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.