فریب تبلیغات دستگاه های تصفیه آب را نخورید

فریب تبلیغات دستگاه های تصفیه آب را نخورید

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: برخی شرکت‌های تبلیغ کننده دستگاه‌های تصفیه آب برای فریب اذهان عمومی از بابت آلوده جلوه دادن آب آشامیدنی و فروش دستگاه‌های خود اقدام به ساخت فیلم‌های تبلیغاتی می‌کنند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛‌ دکتر کاظم ندافی افزود: در این فیلم‌ها آب آشامیدنی شبکه لوله کشی را با الکترودهای تجاری (آهن – آلومینیوم) الکترولیز می‌نمایند. آب دارای املاح با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم) باعث تولید رنگ و لجن در اثر آزادسازی یون‌های آلومینیوم و آهن شده و منجر به تولید آبی کدر و سیاه می‌شود که به تصور اشتباه، ناخالصی‌های آب می باشد در حالی که رسوبات تشکیل شده ناشی از واکنش یون‌های آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمایش است.

وی با تاکید براین که این گونه الکترودها تقلبی بوده و استفاده‌های سودجویانه از آن می‌شود، خاطرنشان کرد: تمام آب‌ها اعم از آب‌های سطحی و زیرزمینی حاوی یون‌هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور و فلوراید هستند که عمدتا ناشی از انحلال مواد معدنی در آب بوده و وجود آن‌ها در صورتی که در محدوده مجاز باشند، برای سلامت مفید است.

تصفیه آب چیست؟

تصفیه آب یا Water purification، به فرایندهایی گفته می‌شود که طی آن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، جامدات معلق و گازها از آب آلوده حذف می‌شوند، تا قابل آشامیدن یا مصرف کشاورزی گردد. به طور کلی روش‌های مورد استفاده عبارتند از فرایندهای فیزیکی مانند فیلتراسیون، ته‌نشینی، تقطیر و فرایندهای زیستی مانند فیلترهای شنی و ماسه‌ای کند، کربن اکتیو (زغال فعال) و فرایندهای شیمیایی مانند کلرزنی,اذن زنی، دفلوکولانت، استفاده از تابش الکترومغناطیسی مانند اشعه ماوراء بنفش.

فرایند تصفیه آب ممکن است به کاهش غلظت ذرات معلق یا ذرات محلول در آب از جمله ذرات معلق، انگل‌ها باکتری‌ها، جلبک‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و طیف وسیعی از مواد محلول و ذرات معلق موجود در آب منجر شود.

مرجع خبر: خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.