تابلوهای تبلیغاتی تهران همچنان خالی است

تابلوهای تبلیغاتی تهران همچنان خالی است

یکی از مسائل مهم شهرداری ها در سراسر جهان، کسب درآمد پایدار جهت تأمین هزینه خدمات شهری است و در کشور ما نیز تابلوهای تبلیغاتی، آگهی ها و تبلیغات بر روی وسائط نقلیه یک از منابع مالی و درآمدی شهرداری می باشد و به عبارتی بخشی از هزینه های شهرداری از راه درآمد تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر مهیا می گردد.
شهرداری برای اکران آگهی و تبلیغات بر روی پیکره های تبلیغاتی در سطح شهر با برگزاری مزایدات دوره ای از بین شرکت کنندگان دارای مجوز تبلیغات محیطی، شرکت های را پذیرش می کند که بالاترین قیمت پیشنهادی را درخواست داده باشد.
در این مزایده هر دفعه سازمان زیباسازی بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و اوضاع و احوال بازار مبلغی به قیمت پایه‌ در نظر گرفته شده می‌افزاید. مبلغی که به گفته فعالان این صنعت در چند سال اخیر به خاطر اتفاقات مختلف چند برابر شده است. در همین رابطه شهرداری تهران با آخرین مزایده ای که برگزار نمود به دلیل ارزش گذاری بالا بر روی تابلوها ی تبلیغاتی هیچ شرکتی حاضر به پذیرش و شرکت در این دوره مزایدات نگردید.

شهرداری بر اساس تقاضا، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.این شرکت‌ها چون با قیمتهای بالا وارد کار شده‌اند، اجبارا تعرفه‌های خود را نیز بالا اعلام می‌کنند. درست است که اکثر این قیمت‌ها حالت نمایشی دارد و وقتی وارد مذاکره می‌شوند، قیمت‌ها بصورت توافقی و متعادل در می‌آید اما چون شهرداری، هزینه هر ماه را (اعم از داشتن یا نداشتن آگهی) دریافت می‌کند زیان‌های ناشی از خالی‌بودن تابلوها به عهده شرکت طرف قرارداد خواهد بود.

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط گروه خبری محیطی تقریبا 90 درصد تابلوهای تبلیغاتی تهران در مزایده قرار دارند و در این شرایط رقابت در بین شرکت های تبلیغاتی بسیار کمرنگ شده است و وجود بیلبوردهای قدیمی فلزی که یک صفحه آهنی زنگ ‌زده را در ابعاد یک بیل‌ برد تبلیغ می‌کنند یا تابلوهای بک‌لایت بدون رویه که تنها نمایش مجموعه‌ای از صدها لامپ مهتابی‌ در کنار همدیگر است، اکثر آنها خالی و یا حامل پیامها و شعارهای فرهنگی از طرف زیباسازی مناطق شهرداری است و عده‌ای از صاحبان این تابلوها هم تلفن‌های رزرو تابلوها را به همراه طرح و شعاری از خدمات شرکت خود به نمایش کشیده‌اند.

نتیجه افزایش قیمت ها این است که شرکت‌ها با مشکل فروش رسانه مواجهند،هرچند بخشی از مشکل فروش رسانه به شرایط تورم و رکودی که کسب ‌وکارها در حال حاضر با آن مواجه شدند نیز باز می‌گردد. در شرایط رکود بسیاری از برندهای ایرانی بودجه تبلیغاتی خود را کاهش داده و بسیاری نیز از نظر هزینه ای توان حضور در این عرصه را ندارند و حتی برندهای خارجی نیز بودجه‌های تبلیغاتی خود را کاهش داده‌اند، درنتیجه روزبه‌ روز تعداد برندهایی که بتوانند از رسانه‌های محیطی در کمپین‌های خود استفاده کنند، کاسته شده ‌است.


در این زمینه روابط عمومی و زیباسازی شهرداری تهران نیز سعی می کند همه تلاش خود را در زیبایی و سلامت شهر به کار ببندد و بعبارتی زمانی که تابلوهای تبلیغاتی سودآوری مناسبی برای شهرداری ندارد شهرداری با بنا نهادن تابلوهای تبلیغاتی به دنبال اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و درآمد زایی رو به افول خود است.

و از طرفی برخی از تابلوهای تبلیغاتی بلاتکلیف و بدون تبلیغات رها شده است که این امر باعث نازیبایی و آلودگی بصری در شهرمی باشد و برای کلان شهری مثل تهران که پایتخت کشور محسوب می شود این نازیبایی توجیه خاصی ندارد و شهرداری تهران باید به دنبال کاهش قیمت ها، قراردادهای مناسب را انعقاد کند تا لطمه ای به صنعت تبلیغات کشور وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.