بیلبورد سربازان اسرائیلی در شیراز پایین کشیده شد

بیلبورد سربازان اسرائیلی در شیراز پایین کشیده شد

اخیرا بیلبوردی در میدان نمازی شهر شیراز نصب شده بود که در آن عکسی از سه سرباز اسرائیلی دیده می شد، جالب اینکه این بیلبورد تبلیغاتی به مناسبت «هفته دفاع مقدس» در مرکز شیراز نصب شده بود!

به گزارش مجله خبری محیطی و به نقل از قدس (قدسنا) ، در نهایت اعتراضات مردمی باعث شد شهرداری شیراز ، شامگاه چهارشنبه گذشته این بیلبورد تبلیغاتی را پایین بکشد.

شرکت تبیلغاتی مجری این طرح، از یک عکس مشهور چهار سرباز اسرائیلی که بر بالای بلندی های جولان ایستاده اند، استفاده کرده است. در این بیلبورد یک سرباز زن حذف شده و ابرها جای دامنه جولان را گرفته است. از یک بیت از علی معلم دامغانی در این تابلوی تبلیغاتی استفاده شده بود.

شهردار و شورای شهر شیراز خواستار برخورد با فرد یا افراد متولی این بیلبورد شده اند.

برخی رسانه های اجتماعی «دولتی» اسرائیل، با نگاهی «طنزآمیز»، به ماجرای این بیلبورد پرداخته اند.

تصویر واقعی استفاده شده در بیلبورد

«اسرائیل به زبان فارسی»، حساب کاربری رسمی وزارت خارجه اسرائیل به زبان فارسی، با بازنشر یک توییت، بالا رفتن این بیلبورد را نشانه نفوذ اسرائیل در ایران توصیف کرده است:

حساب کاربری سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل موساد هم با دو توییت به این ماجرا واکنش نشان داده است. موساد، با انتشار عکس اصلی نوشته است که احتمالا طراح این بیلبورد زنی که در عکس بوده را آزاردهنده تراز اسرائیلی ها تشخیص داده و به همین دلیل آن را پاک کرده است.
همین حساب در یک توییت دیگر نوشته است: «عملیات انجام شد».

اما نکته مهم تری که در مساله نصب بیلبورد مذکور دیده می شود، اتفاقی و اشتباهی بودن آن را زیر سوال می برد.

به شعری که زیر این عکس از سوی طراح بیلبورد انتخاب شده توجه کنید:

شدند و خیره هنوز آن شکوه می بینم
سواد سایه شان را به کوه می بینم

جشن سایه‌بان‌ها بنابر روایت کتب مقدس یهود هرسال همزمان با آغاز جشن های سال نو یهودیان است. سایه بان ها جشنی است به مناسبت خروج بنی اسرائیل از مصر، به معنای بیرون آمدن از خانه بندگی به سایه‌بان آزادی است. نکته جالب اینکه زمان نصب این بیلبورد دقیقا با آغاز جشن یک هفته ای سایه بان ها (از روز دوشنبه دوم مهرماه) همزمان شده است.

حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا انتخاب تصویری از سربازان اسرائیلی، حذف متعمدانه زن در تصویر برای گمراهی افکار عمومی و در نهایت استفاده از یک شعر که در آن مفهوم عید سایه بان ها در ذهن متبادر می شود، همه و همه تصادفی بوده است. (البته این مساله به شاعر هیچ ارتباطی پیدا نمی کند اما طراح بیلبورد به طور عامدانه این شعر را برای تداعی جشن سایه بان ها انتخاب کرده است) این مسائل نشان می دهد که نباید از کنار چنین وقایعی به سادگی گذشت و باید اهداف و دلایل پشت پرده آن از سوی مسئولان ذیربط مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.