بیلبورد تبلیغاتی ایستگاه دوچرخه

بیلبورد تبلیغاتی ایستگاه دوچرخه

آنچه در این مقاله به آن پرداخته می شود:

 • سابقه استفاده از دوچرخه در ایران.
 • شهرهای پرجمعیتی که از دوچرخه عمومی استفاده میکنند.
 • توضیح اینکه سامانه دوچرخه عمومی چیست.
 • نحوه تبلیغات ایستگاه های دوچرخه عمومی.
 • مزایا و معایب تبلیغات در ایستگاه های دوچرخه.
 • نحوه استفاده از دوچرخه های عمومی.
 • مشکلات و موانع کرایه دوچرخه
 • تبدیل شدن ایستگاه دوچرخه به ویترین تبلیغاتی
 • نگاهی به الگوهای خارجی ایستگاه های دوچرخه
 • تآثیر دوچرخه بر آلودگی هوا و ترافیک

با توجه به زیاد شدن ماشین های شخصی در خیابان های شهر های بزرگ و آلودگی هوا تا چند سال آینده دوچرخه به وسیله ای محبوب میان شهروندان شهر های بزرگ تبدیل خواهد شد. شاید شما هم مجبور شوید یک دوچرخه بخرید و گاهی به جای مترو، اتوبوس و وسیله نقلیه شخصی برای رسیدن به مقصدتان چند کیلومتری رکاب بزنید.

دوچرخه پاک ترین وسیله حمل و نقل عمومی است که می تواند نوعی ورزش برای سلامتی جسم انسان و آسمان غبار گرفته شهرها را دوباره آبی و پاک کند.
با توجه به اهمیت ورود این وسیله نقلیه ارزان و پاک هنوز در کشور ما زیر ساخت های لازم برای اجرای بی نقص و مطلوب آن فراهم نگردیده است.

تاریخچه استفاده از دوچرخه

دوچرخه برای اولین بار توسط کارمندان سفارت انگلستان در حدود 200 سال پیش در تهران مورد استفاده قرار گرفت و وارد ایران شد در ابتدای ورود این وسیله نقلیه باور مردم برای چگونگی تعادل آن بر روی دوچرخ کمی مشکل به نظر می رسید ولی با زیاد شدن آن در سطح شهر ها به وسیله عمومی تبدیل شد.

کاربرد دوچرخه در شهرهای پرجمعیت دنیا

دوچرخه عمومی در خارجاز جمله کشورهای پیشگام در زمینه سیستم درون شهری حمل و نقل دوچرخه می توان به چین، هلند، دانمارک، آلمان، انگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا اشاره کرد که در این کشورهای پیشرفته دوچرخه بعنوان مدلی از حمل و نقل عمومی با صرفه شناخته شده است.
کشور چین که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا محسوب میشود بیشترین آمار استفاده از سیستم حمل و نقل پاک و ارزان دوچرخه را نیز بین شهرهای دنیا از آن خود کرده است. در شهر شیجیاژوهانگ 8/55 درصد و در تیجیان 7/52 درصد از سفرهای داخل شهری توسط دوچرخه سواران انجام می‌شود.
دوچرخه‌سواری در شهر آمستردام کشور هلند رایج ترین شیوه حمل و نقل در شهر و جزیی از زندگی روزمره مردم شهر به حساب می‌آید. دوچرخه در شهر گرونگن، بیش از 38 درصد و در آمستردام 27 درصد از سهم سفرها درون شهری را به خود اختصاص می‌دهد.
در اروپا و کشور آلمان نیز سیستم حمل و نقل پاک دوچرخه در شهرهای مینستر، فریبورگ 27 درصد و در مونیخ، برلین و فرانکفورت، بیش از 10 درصد کل سفرها درون شهری را به خود اختصاص داده است.
ترویج حمل و نقل سالم و پاک یکی از مهمترین اولویت های حمل و نقل شهری محسوب می گردد. از این رو استفاده از دوچرخه در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل، یکی از بهترین روش ها در کاهش حجم ترافیک و آلاینده ها محسوب میگردد. که این نیازمند نهادینه کردن فرهنگ دوچرخه سواری و ایجاد مسیرهای ویژه برای دوچرخه سواران می باشد.

اهداف راه اندازی سامانه دوچرخه عمومی

دوچرخه عمومی

 • تلاش برای بهبود امر عبور و مرور در شهرها
 • هماهنگی و نظارت در امر حمل و نقل و ترافیک شهر جهت جابجایی ایمن، ارزان، سریع و راحت
 • مسیر مکانیزه شدن صنعت حمل و نقل
 • فرهنگ سازی استفاده از دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل پاک شهری
 • ترویج فرهنگ ورزش دوچرخه سواری در راستای تامین سلامت جسم
 • ایجاد فرصت های شغلی در مسیر اشتغال زایی جوانان
 • کاهش تراکم ترافیک شهری، آلاینده ها و مشکلات پارکینگ
 • کاهش مصرف انرژی و آلودگی هوا

تبلیغات محیطی در ایستگاه های دوچرخه

 • جذب آگهی تبلیغاتی در ایستگاه های دوچرخه یکی از بخش های تامین هزینه های اجرایی در این طرح می باشد.
 • فضاهای تعبیه شده در هر ایستگاه دوچرخه شامل یک عدد بیلبورد تبلیغاتی در بالای ایستگاه که بصورت مورب با خیابان اصلی می باشد و تابلو دارای تیپ افقی می باشد.
 • تمامی این بیلبوردهای تبلیغاتی دارای سیستم روشنایی بوسیله پرژکتور می باشد.
 • در طرفین این ایستگاه ها نیز 2 عدد فضای استند تبلیغاتی در نظر گرفته شده که آماده بهره برداری و اجاره میباشد.
 • لازم بذکر است کل فضای تبلیغاتی آماده واگذاری در این طرح 40 متر مربع می باشد که بصورت یکجا اجاره داده می شود.
 • ابعاد بیلبوردهای تبلیغاتی بالای ایستگاه دوچرخه :
 • ابعاد بیلبوردهای تبلیغاتی بالای ایستگاه 50/2 * 12 متر که متراژ کل آن 30 متر مربع می باشد.

ابعاد استندهای تبلیغاتی طرفین ایستگاه

این ایستگاه ها دارای دو استند تبلیغاتی در طرفین ایستگاه به ابعاد 50/2 * 2 متر می باشد که متراژ کل آن 10 متر مربع می باشد.

مزایای تبلیغ در ایستگاه های دوچرخه

 • ارزان بودن هزینه اجاره تبلیغات
 • قرار گرفتن در کانون دید خوب برای عابران پیاده و سرنشینان خودرو
 • ارتباط مداوم با تبلیغات با استفاده کنندگان از دوچرخه
 • قرار گیری ایستگاه های دوچرخه در نقاطی که امکان احداث بیلبورد وجود ندارد.

معایب تبلیغ در ایستگاه های دوچرخه

 • کوچک بودن ابعاد بیلبوردها

مشکلات و موانع کرایه دوچرخه

پس از مکانیزه شدن ایستگاه های دوچرخه و امکان تحویل دوچرخه ها از ایستگاه مبدا و تحویل آن به ایستگاه مقصد، استقبال مردم از این طرح بیشتر شد. کرایه این دوچرخه ها در سالهای گذشته بسیار راحت بود اما اکنون شرایطی برای کرایه این دوچرخه ها اعمال می شود که شبیه شرایط وام گرفتن دربرخی بانک هاست.
در برخی از شهرها ی بزرگ کشور برای برای کرایه یک دوچرخه با ارائه یک سفته پنج میلیون ریالی، کپی آخرین قبض تلفن، اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی شناسنامه و بعد هم تکمیل فرم قرارداد در ایستگاه دوچرخه امکان پذیر است.
در گذشته کارت ملی در ازای تحویل دوچرخه به افراد گرفته و تا زمان تحویل مجدد به عنوان گرو نگه داشته می شد اما الان برای کرایه دوچرخه باید از هفت خان بگذریم.

تبدیل شدن ایستگاه دوچرخه به ویترین تبلیغاتی

شرایط سخت کرایه دوچرخه از ایستگاه های دوچرخه باعث شده متقاضیان از انجام دوچرخه سواری در سطح شهر منصرف شوند زیرا باید زمان زیادی را برای کرایه دوچرخه تحمل کنند از ارائه مدارک شناسایی گرفته تا دادن سفته برای ضمانت، البته ناگفته نماند از زمانی‌که اقدام به ثبت ‌نام می‌کنید تا لحظه‌ای که به شما رمز برای استفاده از دوچرخه‌ها ارائه می‌شود، چیزی حدود ‌۴٨ساعت،یعنی دوروز طول می‌کشد و همچنین با موانع زیادی روبه رو خواهید شد از جمله : مهیا نبودن مسیر دوچرخه و نداشتن امنیت، تعطیلی ایستگاهها را در روزهای تعطیل،سرویس نشدن دوچرخه ها و معیوب بودن برخی از آنها،نداشتن قفل دوچرخه و سبد خرید،از کاستی های این طرح است.

بیلبورد تبلیغاتی ایستگاه دوچرخه
بر اساس همین مشکلات این ایستگاه ها به یک ویترین شیشه ای تبلیغاتی تبدیل شده اند و بیشترین راه درآمدی این ایستگاه ها کرایه فضاهای تبلیغاتی است و خبری از افرادی که در صف تحویل دوچرخه باشند نیست و تنها هنگام عبور از این ایستگاه ها تبلیغات گوناگون به چشم می خورد و این امر با ترویج فرهنگ دوچرخه سواری مغایرت دارد.

نگاهی به الگوهای خارجی ایستگاه های دوچرخه

شهرهای بزرگ ‌ایران که به‌ این سامانه مجهز شده‌اند، آدم را یاد شهرهای بزرگ دنیا می‌اندازد. شهرهایی چون پاریس، لندن، مونترال، آمستردام، چاتانوگا، استنفورد، نیویورک، وین.به‌عنوان مثال در شهری مانند پاریس بیش‌از ۲۰‌هزار دوچرخه در هزار‌و‌۸۰۰ ‌ایستگاه به انتظار پاریسی‌های طالب دوچرخه‌سواری نشسته‌اند. ‌این طرح بزرگ‌ترین سیستم اجاره دوچرخه در دنیاست که شهرداری پاریس متولی اجرای آن است.

بیلبورد تبلیغاتی ایستگاه دوچرخهاما طرح اجاره دوچرخه‌ها در لندن، از ماه جولای سال‌۲۰۱۰‌میلادی اجرایی شده است. ‌این طرح در بین لندنی‌ها به «دوچرخه‌های بوریس» مشهور شده است. علت ‌این نام‌گذاری هم آن است که «بوریس جانسون»، شهردار لندن کسی است که ‌این طرح را به مرحله اجرا درآورده است. جانسون آرزو دارد که به‌زودی تمام شهر همچون تاکسی‌های سیاه و اتوبوس‌های قرمز از دوچرخه پر شود. لندن شش‌هزار دوچرخه در ۴۰۰‌ایستگاه دارد. همچنین دوچرخه شهری وین از سال‌۲۰۰۳با حمایت شهرداری وین، شروع‌به‌کار کرده، سایر کشور‌ها نیز در‌‌‌‌‌‌‌‌حال الگوبرداری و مشابه‌سازی آن هستند. هر شهروند می‌تواند با مراجعه به یکی‌از ‌ایستگاه‌ها، دوچرخه‌ای را اجاره و با پایان استفاده از آن، در یکی دیگر از‌ایستگاه‌های موجود دوچرخه را برای استفاده سایران قرار دهد. ساعت اول اجاره همیشه رایگان بوده و با هر مکث ۱۵دقیقه‌‏ا‌ی از یک ساعت رایگان دیگر بهره‌مند می‌شوید، در سال‌۲۰۱۲بیش‌‌‌‌‌از ۴۰۰‌هزار کاربر ثبت‌شده جمعا مسافتی حدود ۳/۲‌میلیون کیلومتر را در ۷۱۴‌هزار سفر، دوچرخه‌سواری کرده‌اند.

 

تآثیر دوچرخه بر آلودگی هوا و ترافیک

زمانی که به مسائل ناشی از ترافیک ، آلودگی هوا ، تردد ماشینی افراد از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر وعدم تحرک و جنبش آنها می اندیشیم ، باید پذیرفت یکی از راههایی که سودمند و مقرون به صرفه به نظر می‌رسد استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه کم حجم و راحت و ورزشی شاد ، بدنساز و سرگرم کننده ، مطلوب و موثر است. پس ضروری است دوچرخه سواری و فرهنگ استفاده از آن بسیار مورد توجه قرار ‌گیرد. امروزه در مدیریت ترافیک شهری ، دوچرخه نقش مهمی دارد و در برخی شهرهای جهان ، سهم مهمی از جابجایی های درون شهری توسط دوچرخه صورت می گیرد .
اگر این طرح بدرستی مدیریت و اجرا شود و تعداد دوچرخه سواران ایستگاه ها که با یک رنگ مشخص هستند در شهر زیاد شود دیگر افراد جامعه هم ترغیب می شوند و حتی برای چند ساعت هم که شده از ماشین های شخصی خود فاصله می گیرند و به دوچرخه سواری روی می آورند که همین امر در سلامت جامعه و کاهش آلودگی تآثیر به سزایی دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.