بیلبوردهای تهران نوعی درآمد پایدار برای شهرداری است

بیلبوردهای تهران نوعی درآمد پایدار برای شهرداری است

هرچند که در هر جامعه ایی بحث تبلیغات بسیار مهم تلقی می شود اما اینکه با استفاده از آن عده ای خاص به دنبال سودجویی و یا کسب درآمد پایدار هنگفت باشند به طور حتم به ضرر افراد و اقتصاد جامعه تمام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری محیطی و به نقل از فانوس، هدی نتاج: هرچند که در هر جامعه ایی بحث تبلیغات بسیار مهم تلقی می شود اما اینکه با استفاده از آن عده ای خاص به دنبال سودجویی و یا کسب درآمد پایدار هنگفت باشند به طور حتم به ضرر افراد و اقتصاد جامعه تمام خواهد شد.

امروزه با نگاهی اجمالی به سطح شهر، شاهد بیلبورد های تبلیغاتی آنچناتی هستیم که کم مانده است متولی مربوطه برای کسب درآمد بیشتر اجازه نصبشان را حتی در معابر عبور و مرور نیز صادر کند.

بیلبوردهای تبلیغاتی بسیار فاخر و گران قیمتی که افراد عادی از پس اجاره بهای آن برنیامده و به طور حتم تنها عده ای «مایه دار» می توانند آن را کرایه کنند.

در واقع بیلبوردها باید به تناسب محیط، فضا و منطقه نرخ گذاری شود که با توجه به شنیده ها و اعتراضات برخی متقاضیان، ظاهرا این گونه به نظر نمی رسد و در بعضی مواقع، تابلوها با قیمت های پرت و بی منطق به آنکس تعلق می گیرد که اجاره بیشتری پرداخت کند.

بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر نوعی درآمد پایدار شهرداری ها محسوب می شوند که متاسفانه به دلیل نبود نظارت جدی و سیاست واحد، بوی رانت و سودجویی از آن به مشام می رسد.

به طوریکه عضو مجمع نمایندگان استان تهران با تاکید برجلوگیری از هرگونه رانت دراستفاده از بیلبوردهای پایتخت جهت تبلیغات به یک سایت خبری این گونه می گوید: نبود قانون و سیاستگذاری مشخص احتمال هرگونه سوء استفاده را دراستفاده از تابلوهای شهری افزایش می دهد.

عبدالرضا هاشم زایی افزود: ‌ شاید شورای شهر درسیاستگذاری ها مقابله با رانت استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی را وظیفه خود بداند، اما این کار درحیطه وظایف شهرداری بوده، زیرا اجاره بیلبوردها یکی از منابع درآمدی شهرداری است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود:‌ به طورحتم برای تابلوها و بیلبوردها یا باید به شکل مزایده و یا منطقه ای نرخ معینی درنظرگرفته شود، قطعا نباید هرنهاد و گروه ذی نفوذی از بیلبوردها بدون پرداخت حق و حقوق شهرداری استفاده کند؛ بنابراین همانند بخش های دیگر در تامین منابع درآمدی شهرداری از تابلوهای شهری نیز باید به نحو درست استفاده شود.

هاشم زایی با تاکید براینکه تبلیغات در بیلبوردهای شهرتهران نوعی درآمد پایدار برای شهرداری است، گفت:‌ به طورحتم در هر سازمان و نهادی به دلیل عدم توجه به قانون و رعایت ضوابط قانونی خطر استفاده از رانت و فساد وجود دارد، بنابراین دراستفاده از تابلوهای شهری نیز ممکن است به دلیل نبود دستورالعمل دقیق در اجاره بیلبوردها و ساماندهی این حوزه از سوی مسئولان شهری سوء استفاده هایی به وجود آید.

همچنین محمد جواد حق شناس نیز با اشاره به بی نظمی در منظر شهری تهران گفت: شهر، موجود زنده‌ای است که باید به بقای آن بپردازیم و در این راستا ارائه زیبائی‌های شهر مسئولیت ما می باشد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ایجاد مدیریت متمرکز را یکی از راههای آرام سازی فضای شهر دانست و افزود: باید یک چارچوب عملیاتی برای کل تابلوهای شهر اتخاذ شود و لازمه این اقدام سیاست گذاری مناسب و یکپارچه است.

حق شناس افزود: با توجه به تخلفاتی که وجود دارد باید در نوع واگذاریها و مناقصه ها اصلاحیه ای صورت گیرد تا عده‌ای خاص از رانت استفاده نکنند.

پیگیری مسئولان مربوطه در خصوص چگونگی واگذاری تابلوهای تبلیغاتی کمک بسیار بزرگی به تمامی متقاضیان این عرصه می کند چرا که هر فروشنده، مغازه دار و … با استفاده از تبلیغات، جذب مشتری و کسب درآمد بیشتری را خواهند داشت.

بنابراین به دور از انصاف است که عده ای متمول به واسطه توانایی در پرداخت اجاره بهای کلان به طور کل، تابلوهای تبلیغاتی را قبضه کرده و روز به روز به درآمدشان افزوده شود و باقی مردم تنها نظاره گر سود های میلیونی و یا شاید میلیاری باشند.

در واقع باید مسیر را برای افراد کم درآمد هموار کرد چرا که تبلیغات موضوعی است که تمامی فروشندگان، مغازه داران و … برای تامین معاش زندگی به آن نیازمند بوده و متقاضی انجامش
هستند.

حال اینکه شهردار وقت چقدر به تضییع نشدن حقوق افراد یک جامعه احترام می گذارد تا در راستای رسیدگی به این مشکل اقدامات موثری انجام دهد، موضوعی ست که زمان تعیین کننده آن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.