انتقال مفاهیم اخلاقی و فرهنگی در بیلبوردهای تبلیغاتی تهران

انتقال مفاهیم اخلاقی و فرهنگی در بیلبوردهای تبلیغاتی تهران

شهرداری تهران طی سال های اخیر برای ترویج فرهنگ درست با موضوعاتی همچون رانندگی صحیح ، مذهبی ، بهداشتی و غیره اقدام به درج مطالبی بر روی بیلبورد های تبلیغاتی شهر تهران با آرم شهرداری نموده است ، که گاهی از برخی جملات کوتاه درج شده بر روی این بیلبورد های تبلیغاتی می توان برداشت های متفاوت و نادرستی کرد .

این تابلوهای تبلیغاتی در حال حاضر در سطح شهر تهران با محتواهای مختلف نصب شده است ، از بدنه و داخل کابین قطارهای زیرزمینی گرفته تا نمای پل های هوایی .

به گزارش محیطی دات کام ، جمال کامیاب مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در خصوص اهداف و رویکردهای شهرداری برای استفاده از این بیلبوردهای تبلیغاتی برای انتقال مفاهیم اخلاقی و فرهنگی، می گوید : جملات کوتاهی که بر روی این بیلبوردهای تبلیغاتی نمایش داده می شود از سوی یک شورای فرهنگی متشکل از کارشناسان مذهبی ، روانشناسی  ، فرهنگی و اساتید و کارشناسان حوزه رسانه انتخاب می شوند .

وی با بیان اینکه محتوای سازه های تبلیغاتی از سوی این شورا مدیریت می شود بر این باور است که مطالب در سطوح مختلف علمی ، فرهنگی و گرایش های سیاسی مخاطب دارد و باید ذوق و سلیقه تمامی آنها در نگارش این جملات در نظر گرفته شود .
وی در خصوص تاثیرگذاری این پیام های فرهنگی و اخلاقی نیز معتقد است : این جملات باید به اندازه ای کوتاه باشد تا مخاطب با یک نگاه بتواند آن را بخواند و همچنین در عین حال ساده ، قابل فهم و انتقال باشد .
کامیاب با بیان اینکه حدود 50 درصد بیلبورد ها فرهنگی هستند می افزاید : اولویت فضاسازی فرهنگی شهر تغییر رفتار اجتماعی است .
به گفته وی ، سازه های تبلیغاتی یک رسانه انتخابی نیست بلکه در معرض دید تمامی اقشار جامعه قرار دارد به همین سبب باید کل جامعه را برای انتخاب جملات یا طرح های گرافیکی آن در نظر گرفت .
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه اکثر این نوشته ها با سندیت از کتاب ها و از سوی اساتید آکادمیک پیشنهاد می شود تصریح می کند که در برخی جملات کاستی هایی داریم که در تلاش برای رفع و افزایش کیفیت آن هستیم .
البته نباید منکر به کارگیری درست بعضی از این بیلبورد های تبلیغاتی در سطح شهر تهران شد یا چشم بر روی تجربه موفق نگارخانه ای به وسعت یک شهر بست .
با این حال شهرداری تهران باید در خصوص محتوای متن ها و مطالبی که در دید عموم قرار می دهد دقت بیشتری کند تا از رواج فرهنگ نادرست جلوگیری شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.