تبلیغات برای جذب دانشجو به بیلبوردهای شهر رسید

تبلیغات برای جذب دانشجو به بیلبوردهای شهر رسید

این روزها که تب انتخاب رشته بیشتر از پشت کنکوری ها ، دانشگاه ها را به عرصه رقابت کشانده ، تبلیغات دانشگاه ها برای جذب دانشجو به سطح رسانه ها، خیابان ها و حتی پیامکها و شبکه های اجتماعی کشیده شده و دانشگاه های مختلف می کوشند تا در مهلت انتخاب رشته و تا پیش از آغاز سال تحصیلی دانشجویان بیشتری را جذب کنند.

تبلیغات دانشگاه های غیر انتفاعی و علمی کاربردی در این میدان گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده و با بیلبوردهای مختلف، با بیان رشته ها و دوره ها سعی در رهایی از خطر ورشکستگی و جذب دانشجو دارند و بدون آزمون بودن بیشتر این رشته ها و عدم نیاز به کسب امتیاز در کنکور سراسری عنصر مشترک بسیاری از این تبلیغات است.

از جمله راه های دیگر تبلیغاتی این دانشگاه ها پیامک های پرشمار و معمولا با عنوان «ورود بدون کنکور به دانشگاه» است که این روزها بویژه به صورت محلی برای ساکنان شهر های همجوار این دانشگاه ها ارسال می شود.

در این میان دانشگاه آزاد نیز از قافله عقب نمانده است و با انتخاب شعار ” بزرگ ترین دانشگاه حضوری جهان “برای پشت کنکوری ها خودنمایی می کند و با چنان بازار کسادی مواجه شده که برای ثبت‌نام متقاضیان بالقوه به شعار هایی نظیر «فرصت انتخاب رشته در بزرگترین دانشگاه حضوری جهان» ، «۱۱ میلیون متر مربع فضای مسقف آموزشی» و «پرافتخارترین تیم‌های ورزشی دانشگاه‌های کشور» متوسل شده است ،بیلبوردهایی که نه به لحاظ گرافیکی بلکه به لحاظ مضمون کم نظیر بوده اند.

دانشگاه پیام نور هم با وجود غیرحضوری بودن، با بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگ و ارسال پیامک و حتی تسهیل جذب دانشجو توسط موسسات بیرونی سعی می کند، پشت کنکوری ها را مجذوب کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیطی ، طبق آمارها، تنها ۱۷ درصد دانشجویان در دانشگاه های دولتی درس می خوانند و البته بقیه به دانشگاه های غیردولتی که همگی هم شهریه آزاد دارند، ادامه تحصیل می دهند. توسعه دانشگاه های غیردولتی در دولت گذشته، موجب کاهش کیفیت آموزش عالی شد و اکنون بیش از ۵۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه ها وجود دارد. پس طبیعی است که دانشگاه های غیردولتی تلاش کنند سهم بیشتری از ظرف محدود پشت کنکوری ها داشته باشند. هرچند که دوره های پولی دانشگاه های دولتی هم در نوع خود جالب هستند. اما این وضعیت به دانشگاه های غیر دولتی منحصر نیست و امسال داوطلبانی که در آزمون سراسری دانشگاه‌های کشور ثبت‌نام کرده اند و در جلسه امتحان حضور نیافته بودند، نیز اجازه انتخاب رشته پیدا کردند . با وجود این به نظر می‌رسد تبلیغات از این دست برای حضور در دانشگاه‌ها در نوع خود کم‌نظیر باشد و حتی در سال‌های آتی بتواند به رقابت میان دانشگاه‌های سراسری، غیرانتفاعی، آزاد، پیام نور و … بیانجامد یا حتی واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی را درگیر رقابت کند.

تصاویر برخی از این بیلبوردهای تبلیغاتی را مشاهده نمایید : 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.