برگزاری پنجمین دوسالانه مجسمه شهری در تهران

برگزاری پنجمین دوسالانه مجسمه شهری در تهران

یک هنرمند مجسمه‌ ساز گسترده برگزار شدن دوسالانه مجسمه‌های شهری را نقطه قوتی در راستای رشد مجسمه‌ سازی شهری خواند و گفت: با توجه به اعمال محدودیت‌های انجام شده سطح کیفی و اجرایی آثار پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری بهتر از دوره های قبل است و قطعا گستردگی نمایش آثار جذابیت خاصی در این حوزه ایجاد می‌کند.

به گزارش محیطی به نقل از روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، فاطمه مجیدی، برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری را اتفاق بسیار خوبی در حوزه این هنر خواند و گفت: قطعا برگزاری دوسالانه اتفاق خوبی در حوزه مجسمه‌ سازی و تخصصی شدن بخش شهری آن است اما این اتفاق زمانی می‌تواند مثمرثمرتر باشد که سیاست‌های دوسالانه و سازمان زیباسازی به عنوان حامی این اتفاق در یک مسیر قرار گیرد اما متاسفانه گاها به نظر می‌رسد که سیاست‌های این دو در یک روند نیست و با یکدیگر همراه نیستند.

وی بخش مرور آثار دوسالانه‌های قبلی را در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری قابل توجه خواند و اظهار کرد: به شخصه از قسمتی که برای نمایش دوسالانه‌های گذشته قرار داده شده بود لذت بردم زیرا این امکان را به مخاطب می‌داد که به ارزیابی آثار در سال‌های گذشته بپردازند و بتواند سطح رشد کمی و کیفی این دوره را تخمین بزند.

این هنرمند از کاهش تعداد کمی آثار این دوره از دوسالانه انتقاد کرد و گفت: دوره‌های قبل کارهای بیشتری در دوسالانه نمایش داده می‌شد البته درست است که در این دوره شاهد اعمال حساسیت بیشتر داوران برای افزایش سطح کیفی آثار بودیم اما قطعا اگر کارهای بیشتری به نمایش گذاشته می‌شد، تاثیری بر روند کیفی آثار بهتر نداشت.

مجیدی درباره نحوه چیدمان و نورپردازی آثار ارائه شده در دوسالانه گفت: به نظر من نحوه چیدمان و ارائه آثار در دوسالانه این دور می‌توانست با دقت بیشتری انجام شود ضمن اینکه به دلیل تبلیغات اندک بازدید عمومی نیز آنچنان که انتظار می‌رفت نبود.

وی سطح کیفی این دوره از آثار را نسبت به دوسالانه قبل بهتر خواند و افزود: از نظر اجرایی قطعا سطح کیفی آثار با محدودیتی که اعمال شد، بهتر بود اما من شکل وسیع‌تر آثار و نمایش آنها را ترجیح می‌دادم لذا معتقدم که دوسالانه می‌تواند به شکلی گسترده‌ تر برگزار شود زیرا این گستردگی خود جذابتی خاصی برای افرادی نظیر من به همراه دارد.

این هنرمند درباره اثر خود در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران گفت: «مکث» نام اثری است که من به این دوره از دوسالانه ارائه کردم. در واقع من در این اثر به دنبال ایجاد یک توقفگاه یا یک ایستگاه برای آرامش عابران پیاده بودم تا وقتی وارد فضای این اثر می‌شوند با ایجاد سایه‌ها و نیم سایه‌هایی که توسط نور خورشید در آن ایجاد می‌شود، بتوانند به نوعی آرامش دست پیدا کنند.

پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران تا ۵ دی ‌ماه در گالری خیال شرقی واقع در خیابان ولی عصر(عج) چهار راه طالقانی، موسسه فرهنگی هنری صبا میزبان هنردوستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.