از محل بارکد عبور کنید

از محل بارکد عبور کنید

در کمپین خلاقانه پیش رو ما شاهد ایده ای جالب برای معرفی فروشگاه Curbita  هستیم. این فروشگاه با ایجاد خطوطی در کنار خط کشی های عابر پیاده نمایی زیبا به شکل بارکد بوجود آورده است. بارکد که معمولا ما به کرات آن را بر روی محصولات مصرفی خود می بینیم در حقیقت خط خطی هاییست که در آن مشخصات یک محصول را جای می دهند، بارکد هر محصول تنها مختص همان محصول است فروشگاه ها در ابتدای وارد کردن اجناس در انبار بارکد آنها را در سیستم تعریف کرده تا در هنگام فروش محصول با استفاده از بارکدخوان به راحتی به قیمت آن پی ببرند.

این تبلیغ جالب توسط آژانس تبلیغاتی OpusMúltipla در برزیل با مدیریت خلاقیت Renato Cavalher و مدیریت هنری Cintya Reese در آگوست 2007 اجرا شده است. برای چندمین بار ما در یک کمپین به این مورد بر می خوریم که طراح برای اجرای طرح خود از فضای موجود بهره جسته و با هزینه ای بسیار کم پیام خود را به دیدگان مخاطبان خود می رساند.

بارکد

بارکد، که در فارسی به آن خط نماد، رمزمیله، کد میله‌ای و رمزینه نیز می‌گویند، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می‌کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند اما امروزه بارکدها ممکن است —بسته به نوع— به شکل دو بُعدی، یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز و یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم‌افزار خاصی از آن بیرون کشیده می‌شوند. بارکدها به صورت گسترده‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری خودکار اطلاعات شناسه‌ها که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می‌برند کاربرد دارند.
در حالی که پیش از این قواعد رمزگذاری بارکدها فقط اجازه نمایش اعداد را می‌داد به کمک نشانه‌گذاری‌های جدید می‌توان از مجموعه حروف بزرگ الفبای انگلیسی تا مجموعه کامل نویسه‌های ASCII و حتی بیشتر از آن را در یک بارکد گنجاند. نیاز به گنجاندن داده‌های بیشتر با توجه به محدودیت اندازه بارکدهای اولیه به ظهور رمزهای ماتریسی (نوعی بارکد دوبعدی) انجامید که برخلاف بارکدهای اولیه به جای آن که از دسته‌ای از میله‌های متساوی تشکیل شده باشد جدولی متشکل از سلولهای مربع شکل است. بارکد پشته‌ای سازشی بین بارکد دوبعدی و بارکد میله‌ای است که نشانه‌گذاریهای قدیم بارکدهای میله‌ای را گرفته و در قالبی که اجازه وجود چند ردیف از بارکدهای میله‌ای را می‌دهد می‌گنجاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.