اجرای نقاشی دیواری داستان های شاهنامه فردوسی در گرگان

اجرای نقاشی دیواری داستان های شاهنامه فردوسی در گرگان

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان از نقاشی دیواری شهرک ایثار گرگان به متراژ هزار و ۶۵۶ متر مربع با بهره گیری از مضامین شاهنامه فردوسی خبر داد.

به گزارش مجله خبری محیطی، یحیی ستوده نیا، بعدازظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نقاشی دیواری شهرک ایثار به متراژ هزار و ۶۵۶ متر مربع با بهره گیری از مضامین شاهنامه اجرا می شود.

ستوده نیا افزود: طرح های اجرا شده، مضامین برگرفته از شاهنامه شاه اسماعیل دوم و همچنین شاهنامه شاه طهماسب است که به دوره اول صفوی تعلق دارند.

ایشان نیز ادامه دادند: در یک طرح هم به خاطر هماهنگی با فضای درختان از نگاره معراج نامه سلطان محمد استفاده شده است.

وی گفت: در هنر نقاشی دیواری یکی از امکانات و ترفند های مورد استفاده هنرمند برای ایجاد فضایی آشنا در نظر مخاطب، بهره بردن از فضای سه بعدی در زمینه تخت و مسطح دیوار و همچنین استفاده از عناصر و اشیاء حقیقی در فضای مجازی است.

ستوده نیا توضیح داد: در تمامی پلان های طراحی شده به غیر از تناسب و هماهنگی فضای معماری و نگاره، سعی بر آن شده است تا مخاطب پرده ای از یک واقعه و داستان را به صورت امروزی و در زمان حال تجربه کند که این اتفاق به دلیل از بین نرفتن اصالت فرم نگاره ها تنها با ایجاد فضایی هندسی که به معماری معاصر نزدیک بوده، ایجاد شده است.

وی با اشاره به این که سعی بر آن بوده که این فضای هندسی و ساختمانی شباهت زیادی به کاخ ها و بناهای مورد استفاده در نگارگری ایرانی داشته باشد گفت: برای تناسب و هماهنگی فرم و فضای نگاره ها با فضای بیرونی در چهار طرح آغازین، سعی شده است تا با استفاده از درختان و آسمان واقع گرا و همچنین نرده و پنجره و غیره، چشم مخاطب به داخل کادر دیوار هدایت شود.

ستوده نیا خاطرنشان کرد: تلفیق نگاره ها با اشیاء و فرم های واقعی به مضامین مورد استفاده در نگاره های ایرانی نزدیک است و در چهار طرح پایانی هم به همین منوال، ولی با تاکید بیشتر بر خود نگاره ها، سعی شده تا مخاطب به داخل داستان هدایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.